Nordisk Huawei-chef raser mod nye overvågnings-beskyldninger: Det er ikke tilfældigt at de nye oplysninger dukker op nu

Huaweis nordiske chef Kenneth Frederiksen lufter en teori om, hvorfor en række nye beskyldninger mod selskabet er dukket op netop nu.

Artikel top billede

"Udokumenterede påstande. "

Sådan betegner Huaweis nordiske chef Kenneth Frederiksen ifølge it-medie Digi.no de nye beskyldninger om at selskabet har bagdøre i sit udstyr, der netop er dukket op i den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen mener de amerikanske myndigheder nu, at de langt om længe har fundet beviser for, at den omstridte kinesiske telegigant gennem et årti har haft bagdøre i sit teleudstyr, der kan skaffe selskabet uautoriseret adgang til udstyret.

Myndighederne mener blandt andet, at Huawei allerede i 2009 brugte sin teknologi til at hjælpe det iranske regime med at opspore regeringskritiske demonstranter.

Læs også: USA: Huawei har stjålet vigtige data og hjulpet Iran med at opspore folk

Huawei: Gammel vin på nye flasker

Men ifølge Huawei-direktøren er der ingen dokumentation for beskyldningerne, som han heller ikke mener er nye.

Han mener, at det er gammel vin på nye flasker, og han understreger, at beskyldningerne ikke har afholdt de britiske myndigheder fra at give Huawei en begrænset adgang til at deltage i landets 5G-udrulning

”Briterne har taget højde for disse oplysninger, men de valgte alligevel at konkludere, at Huawei godt må deltage i Storbritanniens 5G-udrulning,” siger han.

Læs også: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem

"Timingen er påfaldende"

Samtidig vælger Huawei-direktøren at lufte en teori om, at det ikke er tilfældigt, at historien i Wall Street Journal kommer netop som, at mediet Washington Post har afdækket en anden historie om CIA’s relation til et krypteringsfirma.

”Som jeg ser det, er timingen påfaldende. Det kommer lige efter Washingtons Posts afsløring om, at CIA har været medejer af et krypteringsfirma, der har leveret løsninger over hele verden,” siger Kenneth Frederiksen til Digi.no.

Huawei-direktøren henviser til afsløringen om, at CIA i hemmelighed har været medejer af et schweizisk firma med navnet Crypto AG, der har solgt krypteringsudstyr til ambassader og regeringer over hele verden.

Blandt køberne er det danske forsvar, der ifølge DR siden 90’erne har investeret millioner i selskabets udstyr.

Læs også:
Forsvaret har købt krypteringsudstyr for millioner af schweizisk firma - har i al hemmelighed været ejet af CIA

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S