Vestager vil ensarte regler for køb af bredbånd på tværs af Europa

Margrethe Vestager går nu efter at få ensrettet reglerne for licens til mobilbredbånd. Det fremgår af et lækket udspil, som præsenteres onsdag.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

EU-kommissionens ledende næstformand Margrethe Vestager vil onsdag fremlægge en opdateret handlingsplan for 5G, 6G og en ny spektrum-politik.

Af det nye udspil, der er blevet lækket før præsentationen, fremgår det, at kommissionen vil ensrette reglerne for salget af frekvenser.

Det skriver ITWatch.

Der står i udspillet, at Europa skal være det bedst forbundne kontinent i verden drevet af sikre fiber- og 5G-netværk. De forbindelser skal blandt andet sikres gennem en ny spektrum-politik, skriver mediet.

Læs også: Minister lover at dyr husleje for telemaster ikke må forhindre 5G-udrulning

Meldingen vækker glæde hos teleindustrien.

"Vi vil rigtigt gerne have, at man går ind og harmoniserer frekvenslovgivningen i Europa, så vi undgår, at det koster 30 milliarder kroner at købe frekvenser til 5G, som det gjorde for nylig i Italien," siger Lise Fuhr, generaldirektør i ETNO, den europæiske brancheorganisation for teleindustrien, til ITWatch.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S