Facebook ændrer planerne for kryptovaluta-projektet Libra efter strid modvind

Det storstilede kryptovaluta-projekt med Facebook i spidsen, Libra, skifter retning. Nu skal Libra også understøtte eksisterende valutaer, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Facebook foretager, hvad der kan ligne en nødmanøvre for at få selskabets kryptovaluta, Libra, tilbage på sporet.

Libra-projektet vil nu understøtte eksisterende statsvalutaer ud over den forslåede Libra-token.

Det skriver The Verge.

Ændringerne er ifølge Facebook ikke et udtryk for, at der er skuret ned for dampen med projektet.

Over for The Verge oplyser Facebook, at selskabet "fortsætter med at være fuldt ud engageret i projektet."

Facebook udskyder også planer om lanceringen af en krypto-wallet, Calibra digital wallet. Følgelig skal den nu også kunne understøtte andre valutaer end blot Libra.

Det var oprindeligt planen, at Libra skulle lanceres i juni 2020, men det er nu Facebooks plan, at den digitale pung først skal udkomme til oktober.

Politisk pres

Facebooks ændringer med Libra sker efter, at projektet er blevet kritiseret i både Europa og USA.

Mark Zuckerberg måtte i 2019 stå skoleret over for politikere i Kongressen i USA for at forsvare lanceringen af Libra, der er blevet kaldt både desillusioneret og sindssyg af nogle amerikanske politikere.

Læs mere om det her: Zuckerberg erkender problemer med ny digital valuta: “Lige nu er vi ikke er den ideelle budbringer”

I slutningen af 2019 blev EU-landenes finansministre blandt andet enige om, at Libra skal afskæres fra det europæiske marked, indtil eventuelle risici er afklaret.

I EU har der også været tale om at indføre lovgivning målrettet at regulere de nye digitale valutaer.

Læs mere om det her: EU slår fast: Facebooks kryptovaluta skal fortsat holdes ude af det europæiske marked

Flere virksomheder har forladt Libra

Facebooks Libra-projekt har været ramt af modvind.

En række af de 28 stiftende medlemmer har forladt Libra Association, der er gruppen bag valutaprojektet.

Læs også: Paypal trækker sig som den første fra Facebooks kryptomønt Libra

PayPal var det første selskab, som forlod projektet og senere fulgte navne som Stripe, Mastercard og Visa trop.

Lyft, Uber og Spotify er blandt de mest prominente selskaber, der fortsat er involverede i projektet.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job