Facebook ændrer planerne for kryptovaluta-projektet Libra efter strid modvind

Det storstilede kryptovaluta-projekt med Facebook i spidsen, Libra, skifter retning. Nu skal Libra også understøtte eksisterende valutaer, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Facebook foretager, hvad der kan ligne en nødmanøvre for at få selskabets kryptovaluta, Libra, tilbage på sporet.

Libra-projektet vil nu understøtte eksisterende statsvalutaer ud over den forslåede Libra-token.

Det skriver The Verge.

Ændringerne er ifølge Facebook ikke et udtryk for, at der er skuret ned for dampen med projektet.

Over for The Verge oplyser Facebook, at selskabet "fortsætter med at være fuldt ud engageret i projektet."

Facebook udskyder også planer om lanceringen af en krypto-wallet, Calibra digital wallet. Følgelig skal den nu også kunne understøtte andre valutaer end blot Libra.

Det var oprindeligt planen, at Libra skulle lanceres i juni 2020, men det er nu Facebooks plan, at den digitale pung først skal udkomme til oktober.

Politisk pres

Facebooks ændringer med Libra sker efter, at projektet er blevet kritiseret i både Europa og USA.

Mark Zuckerberg måtte i 2019 stå skoleret over for politikere i Kongressen i USA for at forsvare lanceringen af Libra, der er blevet kaldt både desillusioneret og sindssyg af nogle amerikanske politikere.

Læs mere om det her: Zuckerberg erkender problemer med ny digital valuta: “Lige nu er vi ikke er den ideelle budbringer”

I slutningen af 2019 blev EU-landenes finansministre blandt andet enige om, at Libra skal afskæres fra det europæiske marked, indtil eventuelle risici er afklaret.

I EU har der også været tale om at indføre lovgivning målrettet at regulere de nye digitale valutaer.

Læs mere om det her: EU slår fast: Facebooks kryptovaluta skal fortsat holdes ude af det europæiske marked

Flere virksomheder har forladt Libra

Facebooks Libra-projekt har været ramt af modvind.

En række af de 28 stiftende medlemmer har forladt Libra Association, der er gruppen bag valutaprojektet.

Læs også: Paypal trækker sig som den første fra Facebooks kryptomønt Libra

PayPal var det første selskab, som forlod projektet og senere fulgte navne som Stripe, Mastercard og Visa trop.

Lyft, Uber og Spotify er blandt de mest prominente selskaber, der fortsat er involverede i projektet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S