Zoom trækkes i retten for privacy-svindel og dårlig sikkerhed

Zoom sagsøges af vrede aktionærer, der mener, at selskabet bevidst har forsøgt at skjule de problemer med privacy- og it-sikkerhed, der har ramt selskabet.

Artikel top billede

Zoom Video Communications trækkes i retten af vred investor, der mener, at Zoom bevidst har forsøgt at skjule de sikkerheds-mæssige problemer, der har været i videokonference-løsningen.

Brugerne er væltet ind på Zoom, siden corona-krisen brød ud i en grad, der næsten har væltet selskabet.

Det kan du læse mere om her: Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Ifølge Bloomberg trækker aktionæren Michael Drieu nu selskabet i retten i et massesøgsmål, som han håber vil få opbakning fra en række andre af selskabets investorer.

Han mener, at Zooms ledelse har forsøgt at skjule Zooms problemer med sikkerhed og privacy-beskyttelse - inklusive sårbarheder, der angiveligt kan udnyttes af hackere samt overleveringen af data til Facebook.

Det kan du læse mere om her: Zoom lænser data til Facebook: Sådan danner Facebook brugerprofiler ud fra videokonference-værktøjet

Ifølge sagsanlægget har problemerne ramt Zooms aktiekurs på en negativ måde. Ganske vist er selskabets aktiekurs steget med 67 procent siden nytår, men det er ifølge søgsmålet langt under det forventede niveau.

Zoom havde ved årsskiftet omkring 10 millioner brugere. For tiden har tjenesten omkring 200 millioner brugere, hvoraf langt de fleste anvender den gratis løsning.

Læs også:

New York forbyder skoler at bruge Zoom efter sikkerhedstjek – nu skal de i stedet bruge Teams

Zoom ramt af en stribe sikkerheds-problemer: Hackere kan få fat på brugernes Windows-password

Zoom banker Microsoft Teams af banen i USA: Brugerne vælter ind

Annonce

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job