Zoom trækkes i retten for privacy-svindel og dårlig sikkerhed

Zoom sagsøges af vrede aktionærer, der mener, at selskabet bevidst har forsøgt at skjule de problemer med privacy- og it-sikkerhed, der har ramt selskabet.

Artikel top billede

Zoom Video Communications trækkes i retten af vred investor, der mener, at Zoom bevidst har forsøgt at skjule de sikkerheds-mæssige problemer, der har været i videokonference-løsningen.

Brugerne er væltet ind på Zoom, siden corona-krisen brød ud i en grad, der næsten har væltet selskabet.

Det kan du læse mere om her: Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Ifølge Bloomberg trækker aktionæren Michael Drieu nu selskabet i retten i et massesøgsmål, som han håber vil få opbakning fra en række andre af selskabets investorer.

Han mener, at Zooms ledelse har forsøgt at skjule Zooms problemer med sikkerhed og privacy-beskyttelse - inklusive sårbarheder, der angiveligt kan udnyttes af hackere samt overleveringen af data til Facebook.

Det kan du læse mere om her: Zoom lænser data til Facebook: Sådan danner Facebook brugerprofiler ud fra videokonference-værktøjet

Ifølge sagsanlægget har problemerne ramt Zooms aktiekurs på en negativ måde. Ganske vist er selskabets aktiekurs steget med 67 procent siden nytår, men det er ifølge søgsmålet langt under det forventede niveau.

Zoom havde ved årsskiftet omkring 10 millioner brugere. For tiden har tjenesten omkring 200 millioner brugere, hvoraf langt de fleste anvender den gratis løsning.

Læs også:

New York forbyder skoler at bruge Zoom efter sikkerhedstjek – nu skal de i stedet bruge Teams

Zoom ramt af en stribe sikkerheds-problemer: Hackere kan få fat på brugernes Windows-password

Zoom banker Microsoft Teams af banen i USA: Brugerne vælter ind

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S