Fiberselskab ruller lynhurtigt internet ud til 20.000 nye adresser i Østjylland i 2020

20.000 nye østjyske adresser skal efter fiberselskabet Fibias plan have adgang til fibernet i løbet af 2020. Investeringen løber op i over 1,2 milliarder kroner frem mod 2023, lyder det.

Artikel top billede

Billede: Fibia. (Foto: Fibia)

Fibia, NRGis og SEAS-NVEs fælles fiberselskab, vil i løbet af 2020 tilbyde 20.000 nye adresser i det østjyske adgang til fibernet.

Udrulningen er en del af en plan, hvor energiselskabet NRGi vil investerer over 1,2 milliarder kroner i fibernet til andelshavere i Østjylland frem mod 2023.

I 2019 nåede Fibia at grave fiber ned til 10.000 adresser, og nu sættes der ifølge selskabet mere turbo på.

"Vi har været godt i gang med udrulningen i 2019 og er samlet set foran vores tidsplan. Muligheden for at blive koblet på en fiberforbindelse er blevet kærkomment taget imod hos husstande og virksomheder, og derfor glæder vi os nu til at sætte turbo på udrulningen i Østjylland og tilbyde endnu flere den mulighed," lyder det fra Casper Holst-Christensen, der er direktør i Fibia, i en meddelelse.

Fibia investerer cirka en milliard kroner i nedgravning af fiber om året, og samlet har Fibia lagt fibernet på store dele af Sjælland, Øerne og i Østjylland, der giver adgang til internetvirksomheden Waoo.

NRGi, der ejer omkring en tredjedel af Fibia, er godt tilfreds med, at flere af selskabets andelskunder nu få adgang til fiberforbindelser i 2020.

"Som energiselskab arbejder vi for et velfungerende samfund, og derfor ligger det os dybt på sinde at vores andelshavere – både i byerne, på landet og på øerne - får mulighed for en internetforbindelse i verdensklasse. Vi ser derfor frem til, at flere østjyder får mulighed for at koble sig på i løbet af 2020," lyder det fra Jacob Vittrup, der er direktør i NRGi.

Læs også: Internet-leverandører vælter ind på Ewiis fibernet i Trekantområdet: "Det bliver det første større område i hele verden med en 100 procents fiberinfrastruktur"

Også flere danske ø'er kan se frem til det lynhurtige internet. På Samsø blev 3.200 husstande i 2019 koblet på fibernettet, mens det er planen, at 127 fastboende anholtere kan koble sig på i slutningen af 2020.

Og selvom der allerede er rullet ud til flere steder i Østjylland, er ambitionerne fortsat høje.

"Vi er kommet fint i gang med at brede fibernettet ud i Østjylland, men der er stadig et stort potentiale for at få dækket Østjylland yderligere, og derfor sætter vi yderligere fart på udrulningen. Vi har sammen med NRGi ønsket at tilbyde andelshaverne i forsyningsområdet en højhastigheds internetforbindelse i 2023, og det kommer vi i mål med," lyder det fra Casper Holst-Christensen.

I alt har Fibia passeret mere end 115.000 østjyske adresser med fibernet og har flere end 160.000 kunder.

Læs også: Norlys' fibernet går snart i luften med ny bredbåndsudbyder ombord: 600.000 jyske adresser får adgang til lynhurtigt internet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS