Danmarks nye corona-app kommer til at hedde ‘Smittestop’ - vil blive lanceret i to etaper

Danmarks nye corona-app, som Netcompany er ved at udvikle, har fået navn.

Artikel top billede

Den kommende danske smittesporings-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, har fået navn.

Den kommer til at hedde Smittestop og vil blive lanceret i to etaper, meddeler Sundheds- og Ældreministeriet ifølge DR.

Ifølge ministeriet er navnet dog ikke endegyldigt besluttet, og det kan altså derfor fortsat ændres inden lanceringen.

Smittestop-appen skal lanceres i to etaper. Den første lancering, der vil finde sted inden for et par uger, vil blive af en basal version, der vil kunne fortælle, hvor mange andre brugere af appen, en bruger har været i nærheden i dagens løb.

Senere vil følge en række funktionaliteter, som vil tage lidt længere tid at udvikle.

Ifølge DR vil Smittestop ikke komme til at anvende lokationsdata. Det betyder altså, at det ikke vil blive registreret hvor to telefoner, der har installeret appen, mødes, men blot at de mødes.

Den anden version af appen kommer til at inkludere login via NemID, informationer om man er testet positiv, data om man har været tæt på en smittet, ligesom den vil kunne anvendes til at informere andre brugere om, at man selv eventuelt er smittet.

Ifølge dokumenterne vil Smittesporing dog ikke blive lanceret foreløbigt, da iPhone - der udgør cirka halvdelen af de danske smartphones - blokerer for den.

Der arbejdes for tiden på at omgå problemet, og Smittesporing vil først blive lanceret, ‘når den giver værdi for borgere og myndigheder i Danmark,’ hedder det ifølge DR.

Læs også:

Frankrig vil have Apple til at fjerne blokering for corona-apps - men Apple tøver

Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

EU: Corona-apps bør ikke indsamle lokationsdata - Apple og Google går i tænkeboks om deres løsning

Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen

Opskrift: Sådan kan man indbygge stensikker privacy i dansk overvågnings-app

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job