Danmarks nye corona-app kommer til at hedde ‘Smittestop’ - vil blive lanceret i to etaper

Danmarks nye corona-app, som Netcompany er ved at udvikle, har fået navn.

Artikel top billede

Den kommende danske smittesporings-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, har fået navn.

Den kommer til at hedde Smittestop og vil blive lanceret i to etaper, meddeler Sundheds- og Ældreministeriet ifølge DR.

Ifølge ministeriet er navnet dog ikke endegyldigt besluttet, og det kan altså derfor fortsat ændres inden lanceringen.

Smittestop-appen skal lanceres i to etaper. Den første lancering, der vil finde sted inden for et par uger, vil blive af en basal version, der vil kunne fortælle, hvor mange andre brugere af appen, en bruger har været i nærheden i dagens løb.

Senere vil følge en række funktionaliteter, som vil tage lidt længere tid at udvikle.

Ifølge DR vil Smittestop ikke komme til at anvende lokationsdata. Det betyder altså, at det ikke vil blive registreret hvor to telefoner, der har installeret appen, mødes, men blot at de mødes.

Den anden version af appen kommer til at inkludere login via NemID, informationer om man er testet positiv, data om man har været tæt på en smittet, ligesom den vil kunne anvendes til at informere andre brugere om, at man selv eventuelt er smittet.

Ifølge dokumenterne vil Smittesporing dog ikke blive lanceret foreløbigt, da iPhone - der udgør cirka halvdelen af de danske smartphones - blokerer for den.

Der arbejdes for tiden på at omgå problemet, og Smittesporing vil først blive lanceret, ‘når den giver værdi for borgere og myndigheder i Danmark,’ hedder det ifølge DR.

Læs også:

Frankrig vil have Apple til at fjerne blokering for corona-apps - men Apple tøver

Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

EU: Corona-apps bør ikke indsamle lokationsdata - Apple og Google går i tænkeboks om deres løsning

Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen

Opskrift: Sådan kan man indbygge stensikker privacy i dansk overvågnings-app

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job