Danmarks nye corona-app kommer til at hedde ‘Smittestop’ - vil blive lanceret i to etaper

Danmarks nye corona-app, som Netcompany er ved at udvikle, har fået navn.

Artikel top billede

Den kommende danske smittesporings-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, har fået navn.

Den kommer til at hedde Smittestop og vil blive lanceret i to etaper, meddeler Sundheds- og Ældreministeriet ifølge DR.

Ifølge ministeriet er navnet dog ikke endegyldigt besluttet, og det kan altså derfor fortsat ændres inden lanceringen.

Smittestop-appen skal lanceres i to etaper. Den første lancering, der vil finde sted inden for et par uger, vil blive af en basal version, der vil kunne fortælle, hvor mange andre brugere af appen, en bruger har været i nærheden i dagens løb.

Senere vil følge en række funktionaliteter, som vil tage lidt længere tid at udvikle.

Ifølge DR vil Smittestop ikke komme til at anvende lokationsdata. Det betyder altså, at det ikke vil blive registreret hvor to telefoner, der har installeret appen, mødes, men blot at de mødes.

Den anden version af appen kommer til at inkludere login via NemID, informationer om man er testet positiv, data om man har været tæt på en smittet, ligesom den vil kunne anvendes til at informere andre brugere om, at man selv eventuelt er smittet.

Ifølge dokumenterne vil Smittesporing dog ikke blive lanceret foreløbigt, da iPhone - der udgør cirka halvdelen af de danske smartphones - blokerer for den.

Der arbejdes for tiden på at omgå problemet, og Smittesporing vil først blive lanceret, ‘når den giver værdi for borgere og myndigheder i Danmark,’ hedder det ifølge DR.

Læs også:

Frankrig vil have Apple til at fjerne blokering for corona-apps - men Apple tøver

Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

EU: Corona-apps bør ikke indsamle lokationsdata - Apple og Google går i tænkeboks om deres løsning

Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen

Opskrift: Sådan kan man indbygge stensikker privacy i dansk overvågnings-app

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS