Digital forvaltning får open source-webside

En ny hjemmeside skal gøre det lettere for offentlige ledere at lære af andres digitaliseringsprojekter. Siden er udviklet i open source så den lever op til danske tilgængelighedskrav, og man kan frit hente systemet og bruge det til sine egne websider.

Den Digitale Taskforce, som overser en række processer i digitaliseringen af den offentlige sektor, har fået ny hjemmeside, som i tråd med taskforcens egne anbefalinger bygger på open source.

Siden er baseret på open source-teknologien Typo3, som er blevet videreudviklet, så den passer til de tilgængelighedskrav, der stilles til offentlige danske websider.

Andre offentlige institutioner kan derfor frit hente deres egne versioner af Den Digitale Taskforces Typo3-udgave, som ligger tilgængelig på websiden.

Vil ikke direkte anbefale OS

Til trods for, at Den Digitale Taskforce har valgt systemet, vil lederen af Den Digitale Taskforce, Thomas Nielsen, ikke gå ud med en decideret anbefaling.

- Vi er glade for, at vi i dette tilfælde får nogle klare og synlige gevinster ved at vælge et Open Source system. Men vi har en meget pragmatisk tilgang til spørgsmålet om, hvilke system man bør vælge. Vores holdning er, at valget mellem open source og andre it-løsninger altid bør tages ud fra, hvad der giver bedst forretningsmæssig værdi, udtaler han.

På www.e.gov.dk skal ansatte i det offentlige kunne hente råd og værktøjer til konkrete digitaliseringsprojekter og dermed trække på de erfaringer, andre allerede har gjort.

- Vores mål er, at de mange mennesker, der arbejder med digital forvaltning i Danmark kan bruge hjemmesiden i deres hverdag, udtaler Thomas Nielsen.

Der vil være uddybende informationer om vidtrækkende offentlige it-projekter som FESD og eDag2 samt en række brugerhistorier og eksempler på fornuftige fremgangsmåder inden for digitalisering af den offentlige sektor.

Hjemmesiden vil være under løbende udvikling frem til marts 2005, og det vil ske i samråd med brugere og målgrupper for siden.

Relevant link

Den Digitale Taskforces nye side

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S