Danske pirater samler ind til retshjælp

En dansk gruppe af personer, der støtter piratkopiering af film og musik, vil nu samle penge ind til fildelere, der skal i retten. Gruppen mener, at kontant støtte vil kunne ruste folk, der får erstatningskrav fra musik- og filmbranchens vagthunde. Antipiratgruppen bakker op om initiativet.

Det skal være slut med at stå med håret i postkassen, hvis man bliver beskyldt for at dele ophavsretsbeskyttet materiale på nettet. Det mener Piratgruppen, der er en dansk organisation af fildelere.

Piratgruppen har netop lanceret en digital retshjælp, hvor frivillige donationer via gruppens hjemmeside skal gøre det muligt at søge penge til advokatbistand, når ens sag skal vurderes.

- Vi har flere gange oplevet, at folk har undladt at gå imod Antipiratgruppens trusler på grund af manglende viden eller manglende økonomi, siger Piratgruppens talsmand, Claus Pedersen.

Antipiratgruppen - som varetager rettighederne for den danske film- og musikbranche - hilses initiativet yderst velkomment.

- Vi synes, det er en rigtig god ide. Vi opfordrer altid dem, vi kontakter, til at lade sig repræsentere af en advokat. Det er vigtigt, at man får advokatbistand, når man står i sådan en sag, siger advokat Torben Steffensen, der er talsmand for Antipiratgruppen.

Piratgruppen vurderer, at udgifterne til at få en advokat til at vurdere sin sag typisk løber op i mellem 2.000 og 3.000 kroner.

- Vi håber, at den digitale retshjælp vil kunne finansiere sager, hvor fildelere oplagt har retten på deres side, men måske mangler nogle tusinde kroner til en advokat, tilføjer Claus Pedersen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura