Microsoft sætter farten op på SP2-udrulning

Microsoft skal distribuere 80 millioner kopier i løbet af de næste fire uger, hvis selskabet skal holde sit mål om 100 millioner installationer af Service Pack 2 inden midten af oktober. I løbet af de første fire uger har Microsoft blot distribueret 20 millioner, og derfor sættes tempoet nu op.

Verdens største softwareselskab Microsoft forventer fortsat at nå sit mål med 100 millioner installationer af selskabets hidtil største softwareopdatering, Service Pack 2 til Windows XP, i begyndelsen af oktober.

Målet blev sat i august, men hidtil har Microsoft blot distribueret 20 millioner kopier af den omfattende opdatering.

Det afholder ikke Microsoft fra at fastholde, at udrulningen fortsat går som planlagt.

Selskabet sætter nu tempoet op for at distribuere de næste 80 millioner kopier i løbet af en lille måneds tid. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

- Microsoft overvåger og styrer aktivt distributionen af Service Pack 2, og antallet af daglige downloads vil stige hver dag. Det er ikke sådan, at antallet ligger fast. Microsoft holder tidsplanen med at udrulle 80 millioner inden for en måned, siger en talsmand for softwaregiganten til Cnet.

Fire uger til målet

Microsoft satte oprindeligt målet med 100 millioner kopier, da den første færdige version blev lagt ud 6. august, hvor målet skulle nås i løbet af to måneder.

Microsofts talsmand understreger imidlertid over for Cnet, at selskabet tæller de to måneder fra den 18. august, hvor den automatiske udrulning via Windows Update begyndte.

Det giver altså nu Microsoft knap fire uger til at få distribueret yderligere 80 millioner kopier af Service Pack 2, som undervejs nåede at blive udskudt flere gange.

Smertefuld dansk fødsel

I Danmark forløb den første uge af den automatiske udrulning ikke så smertefrit, som Microsoft havde håbet. Flere brugere oplevede problemer, når de forsøgte at downloade Service Pack 2 gennem Windows Update.

I stedet var brugerne henvist til at hente netværksinstallationspakken fra Microsoft. Problemerne med Windows Update skulle dog være løst nu.

Oprindeligt var Service Pack 2 sat til udgivelse i juni måned, men for at få den omfattende opdatering færdig, måtte Microsoft overføre udviklere fra blandt andet den næste version af Windows, som har kodenavnet Longhorn.

Det forsinkede udviklingen af Longhorn, som derfor måske ikke får alle de nye funktioner, som Microsoft oprindeligt havde haft som en del af dets vision.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS