Microsoft sætter farten op på SP2-udrulning

Microsoft skal distribuere 80 millioner kopier i løbet af de næste fire uger, hvis selskabet skal holde sit mål om 100 millioner installationer af Service Pack 2 inden midten af oktober. I løbet af de første fire uger har Microsoft blot distribueret 20 millioner, og derfor sættes tempoet nu op.

Verdens største softwareselskab Microsoft forventer fortsat at nå sit mål med 100 millioner installationer af selskabets hidtil største softwareopdatering, Service Pack 2 til Windows XP, i begyndelsen af oktober.

Målet blev sat i august, men hidtil har Microsoft blot distribueret 20 millioner kopier af den omfattende opdatering.

Det afholder ikke Microsoft fra at fastholde, at udrulningen fortsat går som planlagt.

Selskabet sætter nu tempoet op for at distribuere de næste 80 millioner kopier i løbet af en lille måneds tid. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

- Microsoft overvåger og styrer aktivt distributionen af Service Pack 2, og antallet af daglige downloads vil stige hver dag. Det er ikke sådan, at antallet ligger fast. Microsoft holder tidsplanen med at udrulle 80 millioner inden for en måned, siger en talsmand for softwaregiganten til Cnet.

Fire uger til målet

Microsoft satte oprindeligt målet med 100 millioner kopier, da den første færdige version blev lagt ud 6. august, hvor målet skulle nås i løbet af to måneder.

Microsofts talsmand understreger imidlertid over for Cnet, at selskabet tæller de to måneder fra den 18. august, hvor den automatiske udrulning via Windows Update begyndte.

Det giver altså nu Microsoft knap fire uger til at få distribueret yderligere 80 millioner kopier af Service Pack 2, som undervejs nåede at blive udskudt flere gange.

Smertefuld dansk fødsel

I Danmark forløb den første uge af den automatiske udrulning ikke så smertefrit, som Microsoft havde håbet. Flere brugere oplevede problemer, når de forsøgte at downloade Service Pack 2 gennem Windows Update.

I stedet var brugerne henvist til at hente netværksinstallationspakken fra Microsoft. Problemerne med Windows Update skulle dog være løst nu.

Oprindeligt var Service Pack 2 sat til udgivelse i juni måned, men for at få den omfattende opdatering færdig, måtte Microsoft overføre udviklere fra blandt andet den næste version af Windows, som har kodenavnet Longhorn.

Det forsinkede udviklingen af Longhorn, som derfor måske ikke får alle de nye funktioner, som Microsoft oprindeligt havde haft som en del af dets vision.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S