Største opdatering af Aula nogensinde på trapperne: Nu kommer 'Aula 2.0'

Den hidtil største opdatering af skolernes fælles it-system, Aula, er på trapperne.

Artikel top billede

Den hidtil største opdatering af de danske skoles fælles it-system, Aula, er på vej.

Det er ganske vist den tredje opdatering af systemet i år, men denne er så stor, at Kombit har navngivet den Aula 2.0.

Til bladet Folkeskolen fortæller projektchef i Kombit, Sanne Mi Poulsen, at Aula 2.0 indeholder en lang række nye funktioner.

De tæller flere muligheder for at se på brugerstatistik, nye muligheder for at anvende infotavler samt nye funktioner til det mulighed, der registrerer, hvornår man kommer og går i skolen.

“Med den nye release tager vi endnu et stort skridt i udviklingen af platformen. Men Aula er ikke et projekt, der som sådan kan blive færdig. Det vil skulle udvikles i hele sin levetid,” siger hun til Folkeskolen.

Det er planen, at børnehaver og vuggestuer skal tage Aula i brug til oktober.

Ifølge bladet mener flere kritikere dog, at systemet fortsat mangler meget efterspurgte funktioner for at kunne synkronisere kalender med Outlook, ligesom de mener, at der mangler ordentlig søgefunktionaliteter i beskedssystemet.

Disse funktioner ligger da også højt på prioriteringslisten, lyder det fra Kombit.

Læs også:

Blot hver fjerde forælder foretrækker Aula: Mange af systemets funktioner bliver ikke anvendt

Aula blev kritiseret af lærere på pilotskoler inden lancering

Aula brudt ned efter corona-melding om lukning af alle skoler: Kæmper stadig med driften

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S