Største opdatering af Aula nogensinde på trapperne: Nu kommer 'Aula 2.0'

Den hidtil største opdatering af skolernes fælles it-system, Aula, er på trapperne.

Artikel top billede

Den hidtil største opdatering af de danske skoles fælles it-system, Aula, er på vej.

Det er ganske vist den tredje opdatering af systemet i år, men denne er så stor, at Kombit har navngivet den Aula 2.0.

Til bladet Folkeskolen fortæller projektchef i Kombit, Sanne Mi Poulsen, at Aula 2.0 indeholder en lang række nye funktioner.

De tæller flere muligheder for at se på brugerstatistik, nye muligheder for at anvende infotavler samt nye funktioner til det mulighed, der registrerer, hvornår man kommer og går i skolen.

“Med den nye release tager vi endnu et stort skridt i udviklingen af platformen. Men Aula er ikke et projekt, der som sådan kan blive færdig. Det vil skulle udvikles i hele sin levetid,” siger hun til Folkeskolen.

Det er planen, at børnehaver og vuggestuer skal tage Aula i brug til oktober.

Ifølge bladet mener flere kritikere dog, at systemet fortsat mangler meget efterspurgte funktioner for at kunne synkronisere kalender med Outlook, ligesom de mener, at der mangler ordentlig søgefunktionaliteter i beskedssystemet.

Disse funktioner ligger da også højt på prioriteringslisten, lyder det fra Kombit.

Læs også:

Blot hver fjerde forælder foretrækker Aula: Mange af systemets funktioner bliver ikke anvendt

Aula blev kritiseret af lærere på pilotskoler inden lancering

Aula brudt ned efter corona-melding om lukning af alle skoler: Kæmper stadig med driften

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS