Største opdatering af Aula nogensinde på trapperne: Nu kommer 'Aula 2.0'

Den hidtil største opdatering af skolernes fælles it-system, Aula, er på trapperne.

Artikel top billede

Den hidtil største opdatering af de danske skoles fælles it-system, Aula, er på vej.

Det er ganske vist den tredje opdatering af systemet i år, men denne er så stor, at Kombit har navngivet den Aula 2.0.

Til bladet Folkeskolen fortæller projektchef i Kombit, Sanne Mi Poulsen, at Aula 2.0 indeholder en lang række nye funktioner.

De tæller flere muligheder for at se på brugerstatistik, nye muligheder for at anvende infotavler samt nye funktioner til det mulighed, der registrerer, hvornår man kommer og går i skolen.

“Med den nye release tager vi endnu et stort skridt i udviklingen af platformen. Men Aula er ikke et projekt, der som sådan kan blive færdig. Det vil skulle udvikles i hele sin levetid,” siger hun til Folkeskolen.

Det er planen, at børnehaver og vuggestuer skal tage Aula i brug til oktober.

Ifølge bladet mener flere kritikere dog, at systemet fortsat mangler meget efterspurgte funktioner for at kunne synkronisere kalender med Outlook, ligesom de mener, at der mangler ordentlig søgefunktionaliteter i beskedssystemet.

Disse funktioner ligger da også højt på prioriteringslisten, lyder det fra Kombit.

Læs også:

Blot hver fjerde forælder foretrækker Aula: Mange af systemets funktioner bliver ikke anvendt

Aula blev kritiseret af lærere på pilotskoler inden lancering

Aula brudt ned efter corona-melding om lukning af alle skoler: Kæmper stadig med driften

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect