Største opdatering af Aula nogensinde på trapperne: Nu kommer 'Aula 2.0'

Den hidtil største opdatering af skolernes fælles it-system, Aula, er på trapperne.

Artikel top billede

Den hidtil største opdatering af de danske skoles fælles it-system, Aula, er på vej.

Det er ganske vist den tredje opdatering af systemet i år, men denne er så stor, at Kombit har navngivet den Aula 2.0.

Til bladet Folkeskolen fortæller projektchef i Kombit, Sanne Mi Poulsen, at Aula 2.0 indeholder en lang række nye funktioner.

De tæller flere muligheder for at se på brugerstatistik, nye muligheder for at anvende infotavler samt nye funktioner til det mulighed, der registrerer, hvornår man kommer og går i skolen.

“Med den nye release tager vi endnu et stort skridt i udviklingen af platformen. Men Aula er ikke et projekt, der som sådan kan blive færdig. Det vil skulle udvikles i hele sin levetid,” siger hun til Folkeskolen.

Det er planen, at børnehaver og vuggestuer skal tage Aula i brug til oktober.

Ifølge bladet mener flere kritikere dog, at systemet fortsat mangler meget efterspurgte funktioner for at kunne synkronisere kalender med Outlook, ligesom de mener, at der mangler ordentlig søgefunktionaliteter i beskedssystemet.

Disse funktioner ligger da også højt på prioriteringslisten, lyder det fra Kombit.

Læs også:

Blot hver fjerde forælder foretrækker Aula: Mange af systemets funktioner bliver ikke anvendt

Aula blev kritiseret af lærere på pilotskoler inden lancering

Aula brudt ned efter corona-melding om lukning af alle skoler: Kæmper stadig med driften

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S