Største opdatering af Aula nogensinde på trapperne: Nu kommer 'Aula 2.0'

Den hidtil største opdatering af skolernes fælles it-system, Aula, er på trapperne.

Artikel top billede

Den hidtil største opdatering af de danske skoles fælles it-system, Aula, er på vej.

Det er ganske vist den tredje opdatering af systemet i år, men denne er så stor, at Kombit har navngivet den Aula 2.0.

Til bladet Folkeskolen fortæller projektchef i Kombit, Sanne Mi Poulsen, at Aula 2.0 indeholder en lang række nye funktioner.

De tæller flere muligheder for at se på brugerstatistik, nye muligheder for at anvende infotavler samt nye funktioner til det mulighed, der registrerer, hvornår man kommer og går i skolen.

“Med den nye release tager vi endnu et stort skridt i udviklingen af platformen. Men Aula er ikke et projekt, der som sådan kan blive færdig. Det vil skulle udvikles i hele sin levetid,” siger hun til Folkeskolen.

Det er planen, at børnehaver og vuggestuer skal tage Aula i brug til oktober.

Ifølge bladet mener flere kritikere dog, at systemet fortsat mangler meget efterspurgte funktioner for at kunne synkronisere kalender med Outlook, ligesom de mener, at der mangler ordentlig søgefunktionaliteter i beskedssystemet.

Disse funktioner ligger da også højt på prioriteringslisten, lyder det fra Kombit.

Læs også:

Blot hver fjerde forælder foretrækker Aula: Mange af systemets funktioner bliver ikke anvendt

Aula blev kritiseret af lærere på pilotskoler inden lancering

Aula brudt ned efter corona-melding om lukning af alle skoler: Kæmper stadig med driften

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice