Det vælter ind i Danmark med udenlandske it-folk - men der er stadig ikke nok

Det strømmer ind i Danmark med udenlandske it-folk- Men selv om antallet af udenlandske it-ansatte er steget med 48 procent på få år, er der fortsat ikke nok til at dække behovet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af udenlandske it-folk i Danmark stiger støt, men der er fortsat ikke nok til at dække behovet.

En ny undersøgelse fra Digital Hub Denmark viser, at antallet af udenlandske it-specialister i Danmark fra 2016 til 2019 steg med hele 48 procent, mens det samlede antal it-specialister herhjemme i samme periode steg med 14 procent.

Ifølge kortlægningen var der i 2019 167.200 såkaldte ‘digitale talenter’ - udviklere, designere, ingeniører og lignende - i Danmark, hvoraf de 11 procent kom fra udlandet.

Alligevel er der ikke tryk nok på kedlerne, når det gælder om at tiltrække de udenlandske it-specialister.

DI Digital og Dansk Erhverv opfordrer nu til, at der sættes yderligere initiativer i værk for at trække udenlandske it-folk til landet i et marked, hvor der er hård konkurrence om de største talenter.

“Hvis man er en dygtig programmør og sidder i Indien, Polen eller Portugal, skal man vide, at Danmark er det mest spændende digitale land. Vi skal vise, at vi har en avanceret offentlig sektor, dynamiske startup-miljøer og et erhvervsliv, der udnytter de digitale muligheder. Så kan vi tiltrække endnu flere talenter, der kan løfte Danmark digitalt,” lyder det fra Christian Hannibal, branchedirektør i DI Digital.

Digital Hub Denmark meddeler på baggrund af kortlægningen, at organisationen nu vil ‘øge brandingen af det digitale Danmark.’

Initiativerne skal især rettes mod Indien, Rumænien, Liatuen og Bulgarien, som er lande, hvorfra danske organisationer ifølge kortlægningen i de senere år har rekruttereret mange it-ansatte fra.

Direktør i Digital Hub Denmark, Camillia Rygaard-Hjalsted, anbefaler desuden, at danske virksomheder vurderer de såkaldte ‘push- og pull-faktorer’ - altså kigger nærmere på, hvad der tiltrækker eller frastøder it-folk fra udlandet.

“For de fleste organisationer er det eksempelvis umuligt at konkurrere med de attraktive løn- og arbejdsforhold som tech-virksomhederne i Silicon Valley og Schweiz tilbyder,” siger hun.

Læs også:

Så meget kan du tjene: Disse amerikanske byer er for alvor på vej frem på it-området

Corona forstærker behovet for de rigtige mennesker: Vores opskrift er talent-test og samtaler over flere dage

"Alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere. Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt"

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job