Internationale giganter i budkrig om køb af Nets

Flere udenlandske selskaber har angiveligt afgivet bud på et købstilbud af den danske betalingsgigant Nets. Selskabet selv afviser dog at kommentere på muligheden.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Der er angiveligt en budkrig i gang om den danske betalingskæmpe Nets.

Ifølge det amerikanske erhvervsmediet Bloomberg, har det italienske selskab Nexi afgivet et ikkebindende bud på den danske virksomhed.

Desuden bliver den amerikanske virksomhed Global Payments, også nævnt som en mulig køber af Nets.

De to bud kan desuden få flere købere til at give deres bud på det danske selskab, vurderer Bloomberg.

Læs også: Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer

Har bedt om købstilbud

Den pludselige interesse for at købe Nets skyldes angiveligt, at selskabets nuværende ejere Hellman & Friedman, har bedt flere interesserede om at komme med et bud på en købspris af Nets.

Hellman & Friedman købte selv Nets i 2018 for 33 milliarder kroner.

Bloomberg har talt med anonyme kilder tæt på processen, der dog samtidig understreger, at det ikke er sikkert, at købstilbuddende ender i et salg.

Pressechef i Nets, Søren Winge, skriver i en mail til FinansWatch, at man ikke vil kommentere på rygter og spekulationer.

Sidste år valgte Nets at sælge sine konto-til-konto forretning, herunder Betalingsservice, til amerikanske Mastercard.

Salget lød på hele 20 milliarder kroner og blev netop godkendt af EU i slutningen af sommeren i år.

Læs også:

EU giver det grønne lys: Nu kan Nets' milliardhandel gennemføres

Nets tvinges til at udskyde milliardhandel med Mastercard

Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse