Waoo-topchef fyret efter "potentielle uregelmæssigheder"

Fiberselskabet Waoos administrerende direktør er blevet fyret efter hvad bestyrelsen betegner som "potentielle uregelmæssigheder."

Artikel top billede

Jørgen Stensgaard er blevet fyret som topchef for fiberselskabet Waoo. (Foto: Per Bergmann / Per Bergmann)

Jørgen Stensgaard, administrerende direktør i fiberselskabet Waoo, stopper på posten med øjeblikkelig virkning.

Fyringen kommer baggrund af økonomiske dispositioner, som ifølge bestyrelsen ikke er forenelige med selskabets værdier, lyder det fra bestyrelsen der har afskediget topchefen.

Det skriver ITWatch.

"Vi blev opmærksomme på potentielle uregelmæssigheder og bad på den baggrund vores advokater om at gennemgå en række forhold. Vi har herefter fået en skriftlig redegørelse fra den nu tidligere administrerende direktør og på baggrund af det samlede materiale, har vi besluttet at afslutte ansættelsesforholdet øjeblikkeligt," lyder det fra bestyrelsesformand Casper Holst-Christensen i en meddelelse ifølge mediet.

Bestyrelsen har derfor sat gang i en undersøgelse af sagen på baggrund af materialet.

Waoo lykkedes for nyligt at vende et underskud til overskud. Samtidig rundede fiberselskabet for første gang 400.000 kunder i første kvartal i år.

Læs mere her: Waoo runder for første gang 400.000 kunder - har fået vendt million-underskud til overskud

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Sundhedsdatastyrelsen

Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job