Waoo-topchef fyret efter "potentielle uregelmæssigheder"

Fiberselskabet Waoos administrerende direktør er blevet fyret efter hvad bestyrelsen betegner som "potentielle uregelmæssigheder."

Artikel top billede

Jørgen Stensgaard er blevet fyret som topchef for fiberselskabet Waoo. (Foto: Per Bergmann / Per Bergmann)

Jørgen Stensgaard, administrerende direktør i fiberselskabet Waoo, stopper på posten med øjeblikkelig virkning.

Fyringen kommer baggrund af økonomiske dispositioner, som ifølge bestyrelsen ikke er forenelige med selskabets værdier, lyder det fra bestyrelsen der har afskediget topchefen.

Det skriver ITWatch.

"Vi blev opmærksomme på potentielle uregelmæssigheder og bad på den baggrund vores advokater om at gennemgå en række forhold. Vi har herefter fået en skriftlig redegørelse fra den nu tidligere administrerende direktør og på baggrund af det samlede materiale, har vi besluttet at afslutte ansættelsesforholdet øjeblikkeligt," lyder det fra bestyrelsesformand Casper Holst-Christensen i en meddelelse ifølge mediet.

Bestyrelsen har derfor sat gang i en undersøgelse af sagen på baggrund af materialet.

Waoo lykkedes for nyligt at vende et underskud til overskud. Samtidig rundede fiberselskabet for første gang 400.000 kunder i første kvartal i år.

Læs mere her: Waoo runder for første gang 400.000 kunder - har fået vendt million-underskud til overskud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S