Boozt.com har Nordens største robotlager: 350 robotter håndterer knap fem millioner varer
Den svenske onlinebutik Boozt.com råder over Nordens største robotlager. Selskabets danske CTO, Jesper Brøndum, har bygget sit eget lagersystem, der kan håndtere de mere end 300 robotter, der pakker på lageret, inden varer bliver sendt ud til kunderne. “Vi har omkring 1.000 brands, som vi har digital integration med,” siger han.
Læs hvordan Jesper Brøndum har udviklet it-systemet til Nordens største robotlager
Se hvor stor en besparelse robotlageret har givet tøj-platformen
710
3:45 min
Den svenske mode-platform Boozt.com er blandt de største webshops for tøj i Europa. Det kræver naturligvis også et massivt lager, der kan huse alle selskabets produkter inden de bliver sendt til kunderne.
For to år siden valgte selskabet derfor at skifte sit gamle lager ud med et fuldt automatiseret robotlager.
Få fuld adgang til Computerworld Premium
Vælg det abonnement, der passer til dig eller din virksomhed
Tilmelder du dig Premium sender vi dig via mail de tre seneste udgivelser af Computerworld - fyldt med unikke artikler, reportager og analyser af krydsfeltet mellem teknologi, ledelse og forretning
Link til udgivelserne sendes via mail umiddelbart efter der er købt adgang til Premium. Udgivelserne leveres digitalt.
Ingen binding - kan opsiges når som helst. Abonnement fornyes automatisk.
Siger farvel til Proshop - her er topchef Ivan Jæger Christiansens nye job: "Det kan godt være, det er verdens mest åndssvage beslutning, men det føles virkelig godt"
Interview: Efter fire år som topchef i det fremadstormende Proshop har Ivan Jæger Christiansen meldt sin afgang. Nu tager han hul på drømmen som medejer i et nyt selskab. Se hans nye job.
Podcast: Hos Viking Life-Saving Equipment er it gået fra at være backend til at være noget, som kunderne spørger aktivt efter
Podcast, The Digital Edge: Viking leverer en stadig større del af deres produkt som en tjeneste. Som en del af tjenesten tager Viking ansvar for sikkerheden ved at levere, dokumentere og vedligeholde det nødvendige sikkerhedsudstyr. Hør hvordan Henrik Balslev senior digital director hos Viking har løftet den opgave.
Om at gå fra adgangsstyring på personniveau til adgangsstyring på desktopniveau.
I takt med at flere og flere medarbejdere arbejder remote og logger på jeres systemer og netværk uden for virksomhedens sikkerhedsværn, risikerer de at efterlade døren til forretningen på klem. Dermed bliver endpoints som pc’ere, Mac’s og servere et oplagt mål for hackere, som vil ind i virksomhedens infrastruktur. I blandt sker det også, at medarbejdere udnytter deres privilegerede adgangsrettigheder til skadelige formål. Det er derfor mere aktuelt end nogensinde at rette opmærksomheden mod jeres endpoints og de rettigheder, der ligger her.