Otte sigtet for massivt bedrageri i Peregrine

Otte tidligere chefer - heriblandt topchefen - hos softwareudvikleren Peregrine Systems er blevet sigtet for omfattende svindel. De amerikanske myndigheder mener, at Peregrine pumpede regnskaberne med flere milliarder kroner.

Mistanke om sammensværgelse, løgn og bedrageri har fået de amerikanske myndigheder til at sigte otte tidligere chefer hos den amerikanske softwareudvikler Peregrine Systems.

Herudover er en revisor og to forretningspartnere uden for firmaet også blevet sigtet.

Sigtelserne er resultatet af en større undersøgelse af softwareudvikleren, som allerede i 2002 gik i betalingsstandsning som følge af skandalen.

Ifølge anklagen brugte Peregrine i perioden marts 1999 til maj 2002 falske salgskontrakter til at øge omsætningen hver måned for at leve op til forventningerne fra aktieanalytikerne.

- Anklageskriftet beskylder de anklagede for en massiv sammensværgelse, som i sin kerne kun havde et korrupt formål - at ramme salgstallene kvartal efter kvartal, uanset hvad, siger den amerikanske justitsminister John Ashcroft.

På sit højdepunkt kostede Peregrines aktier 79 dollars stykket, men de styrtdykkede til en enkelt dollar, da skandalen kom frem.

Softwareudviklen gik i 2002 i en betalingsstandsning, som selskabet trådte ud af sidste år. Peregrine har senere skåret over tre milliarder kroner væk af det salg, som blev noteret i årene 1999 til 2002.

Iblandt de anklagede er Peregrines tidligere topchef Stephen P. Gardner. Tre tidligere chefer har allerede erklæret sig skyldige i forbindelse med sagen.

I Danmark blev samtlige ansatte på nær én fyret i Pegegrine Systems i 2003. Det lader dog ikke til at gå ud over virksomhedens salg, som det seneste regnskabsår nåede 27 millioner kroner, mens et stort underskud blev minimeret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere