Amerikanske myndigheder anklager Rusland for Solarwinds-hack

Ifølge amerikanske efterretsningstjenester tyder alt på, at det er Rusland, der står bag det store Solarwinds-hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Rusland står efter alt at dømme bag det omfattende Solarwinds-hackerangreb, der både har ramt det amerikanske finansministerium og adskillige private virksomheder.

Det er ifølge New York Times vurderingen fra de amerikanske efterretnings-myndigheder, der har udsendt en fælles erklæring.

I angrebet har hackere brugt en sårbarhed i netværksovervågningssoftware fra it-selskabet Solarwinds, og nyhedsbureauet Reuters rapporterede allerede i december, at russiske hackere var blandt de hovedmistænke.

Læs også: It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

Alle spor peger på Rusland

Ifølge erklæringen slår de amerikanske efterretningsmyndighederne nu fast, at alle spor peger på, at angrebet stammer fra Rusland.

Samtidig skriver New York Times, at præsident Donald Trumps beskyldninger om, at det kan være kinesiske aktører, der står bag, bliver afvist.

”Der er ingen informationer, der peger på Kina,” oplyser kilder til New York Times.

Angreb stod på i en måned

Angrebet har ifølge den amerikanske avis stået på en måned før, at det blev opdaget af de amerikanske myndigheder.

Ifølge New York Times tyder det ikke på, at hensigten med angrebet har været at ramme kritisk infrastruktur.

I stedet er det efterretningstjenesternes vurdering, at der har været tale om en efterretningsaktion.

”På dette tidspunkt vurderer vi, at der har været tale om et forsøg på indsamle efterretninger,” lyder det i rapporten fra myndighederne.

Den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse har tidligere vurderet, at danske virksomheder også er berørt af Solarwinds-sårbarheden.

”Vi har to bekræftede tilfælde, men der kan være flere. Det er derfor, jeg går ud med det offentligt,” sagde han i december til Politiken.

Læs også: Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S