Storbritannien: Overførsel af persondata til EU kan blive ulovlig - virksomheder bør tage de nødvendige forholdsregler

Det er en risiko for, at den fri dataoverførsel mellem Storbritannien og EU bliver ulovlig, advarer Storbritannien. Den britiske regering opfordrer britiske virksomheder til at tage de nødvendige forholdsregler.

Artikel top billede

Virksomheder i Storbritannien bør forberede sig på, at det inden for de kommende måneder kan blive ulovligt at overføre persondata mellem Storbritannien og EU.

Sådan lyder det i en advarsel fra den britiske informations-minister, Elizabeth Denham.

Hun opfordrer i en blogpost britiske virksomheder til allerede nu at tage ‘fornuftige forholdsregler,’ hvis det skulle ske, at overførsel af persondata bliver ulovlig.

Advarslen kommer efter, at Storbritannien og EU i sidste time inden Storbritanniens exit fra EU nåede frem til den såkaldte TCA-aftale - Trade and Coorporation Agreement.

TCA-aftalen gør det muligt for britiske virksomheder at fortsætte med at overføre persondata til og fra EU.

Aftalen gælder ikke desto kun til en længevarende aftale er på plads. Både EU og UK er interesserede i, at den falder på plads.

“Men der selvfølgelig ingen garanti for, at EU vil give grønt lys til UK, og virksomheder bør derfor fortsat tage de nødvendige forholdsregler,” lyder det fra Elizabeth Denham.

Hun peger på, at hendes ministerium allerede er klar med råd og vejledning til hvordan man kan sikre, at data fortsat kan overføres mellem Storbritannien og EU - ‘selv uden en aftale,’ som hun skriver.

“Som det er tilfældet med al god data-beskyttelses-praksis, er forberedelse også her afgørende: Datas bevægelighed er for vigtig til ikke at beskytte,” lyder det hende.

En ny og permanent aftale skal være på plads inden udgangen af juni.

Og lykkes det ikke, vil overførslerne blive ulovlige i sig selv, hvilket vil betyde, at de de britiske virksomheder vil være tvunget til at finde andre veje for dataoverførslerne - eksempelvis via individuelle aftaler og kontrakter.

Elizabeth Denham skriver, at EU har forpligtet sig til hurtig behandling af Storbritanniens ønske om en varig og dækkende aftale.

Du finder hele hendes blogpost her.

Læs også:

Schrems II kan få alvorlige konsekvenser for danske virksomheders it-sourcing: "Du har et problem, hvis du outsourcer en funktion, der har adgang til persondata"

IT-Branchen og Dansk Erhverv sender høringsvar til EU i kølvandet på Schrems II-dom: Efterspørger klar overførselsaftale

Danske eksperter: Her er fire konkrete redskaber til at løse GDPR-udfordringer

Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S