Storbritannien: Overførsel af persondata til EU kan blive ulovlig - virksomheder bør tage de nødvendige forholdsregler

Det er en risiko for, at den fri dataoverførsel mellem Storbritannien og EU bliver ulovlig, advarer Storbritannien. Den britiske regering opfordrer britiske virksomheder til at tage de nødvendige forholdsregler.

Artikel top billede

Virksomheder i Storbritannien bør forberede sig på, at det inden for de kommende måneder kan blive ulovligt at overføre persondata mellem Storbritannien og EU.

Sådan lyder det i en advarsel fra den britiske informations-minister, Elizabeth Denham.

Hun opfordrer i en blogpost britiske virksomheder til allerede nu at tage ‘fornuftige forholdsregler,’ hvis det skulle ske, at overførsel af persondata bliver ulovlig.

Advarslen kommer efter, at Storbritannien og EU i sidste time inden Storbritanniens exit fra EU nåede frem til den såkaldte TCA-aftale - Trade and Coorporation Agreement.

TCA-aftalen gør det muligt for britiske virksomheder at fortsætte med at overføre persondata til og fra EU.

Aftalen gælder ikke desto kun til en længevarende aftale er på plads. Både EU og UK er interesserede i, at den falder på plads.

“Men der selvfølgelig ingen garanti for, at EU vil give grønt lys til UK, og virksomheder bør derfor fortsat tage de nødvendige forholdsregler,” lyder det fra Elizabeth Denham.

Hun peger på, at hendes ministerium allerede er klar med råd og vejledning til hvordan man kan sikre, at data fortsat kan overføres mellem Storbritannien og EU - ‘selv uden en aftale,’ som hun skriver.

“Som det er tilfældet med al god data-beskyttelses-praksis, er forberedelse også her afgørende: Datas bevægelighed er for vigtig til ikke at beskytte,” lyder det hende.

En ny og permanent aftale skal være på plads inden udgangen af juni.

Og lykkes det ikke, vil overførslerne blive ulovlige i sig selv, hvilket vil betyde, at de de britiske virksomheder vil være tvunget til at finde andre veje for dataoverførslerne - eksempelvis via individuelle aftaler og kontrakter.

Elizabeth Denham skriver, at EU har forpligtet sig til hurtig behandling af Storbritanniens ønske om en varig og dækkende aftale.

Du finder hele hendes blogpost her.

Læs også:

Schrems II kan få alvorlige konsekvenser for danske virksomheders it-sourcing: "Du har et problem, hvis du outsourcer en funktion, der har adgang til persondata"

IT-Branchen og Dansk Erhverv sender høringsvar til EU i kølvandet på Schrems II-dom: Efterspørger klar overførselsaftale

Danske eksperter: Her er fire konkrete redskaber til at løse GDPR-udfordringer

Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Annonce

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S