Storbritannien: Overførsel af persondata til EU kan blive ulovlig - virksomheder bør tage de nødvendige forholdsregler

Det er en risiko for, at den fri dataoverførsel mellem Storbritannien og EU bliver ulovlig, advarer Storbritannien. Den britiske regering opfordrer britiske virksomheder til at tage de nødvendige forholdsregler.

Artikel top billede

Virksomheder i Storbritannien bør forberede sig på, at det inden for de kommende måneder kan blive ulovligt at overføre persondata mellem Storbritannien og EU.

Sådan lyder det i en advarsel fra den britiske informations-minister, Elizabeth Denham.

Hun opfordrer i en blogpost britiske virksomheder til allerede nu at tage ‘fornuftige forholdsregler,’ hvis det skulle ske, at overførsel af persondata bliver ulovlig.

Advarslen kommer efter, at Storbritannien og EU i sidste time inden Storbritanniens exit fra EU nåede frem til den såkaldte TCA-aftale - Trade and Coorporation Agreement.

TCA-aftalen gør det muligt for britiske virksomheder at fortsætte med at overføre persondata til og fra EU.

Aftalen gælder ikke desto kun til en længevarende aftale er på plads. Både EU og UK er interesserede i, at den falder på plads.

“Men der selvfølgelig ingen garanti for, at EU vil give grønt lys til UK, og virksomheder bør derfor fortsat tage de nødvendige forholdsregler,” lyder det fra Elizabeth Denham.

Hun peger på, at hendes ministerium allerede er klar med råd og vejledning til hvordan man kan sikre, at data fortsat kan overføres mellem Storbritannien og EU - ‘selv uden en aftale,’ som hun skriver.

“Som det er tilfældet med al god data-beskyttelses-praksis, er forberedelse også her afgørende: Datas bevægelighed er for vigtig til ikke at beskytte,” lyder det hende.

En ny og permanent aftale skal være på plads inden udgangen af juni.

Og lykkes det ikke, vil overførslerne blive ulovlige i sig selv, hvilket vil betyde, at de de britiske virksomheder vil være tvunget til at finde andre veje for dataoverførslerne - eksempelvis via individuelle aftaler og kontrakter.

Elizabeth Denham skriver, at EU har forpligtet sig til hurtig behandling af Storbritanniens ønske om en varig og dækkende aftale.

Du finder hele hendes blogpost her.

Læs også:

Schrems II kan få alvorlige konsekvenser for danske virksomheders it-sourcing: "Du har et problem, hvis du outsourcer en funktion, der har adgang til persondata"

IT-Branchen og Dansk Erhverv sender høringsvar til EU i kølvandet på Schrems II-dom: Efterspørger klar overførselsaftale

Danske eksperter: Her er fire konkrete redskaber til at løse GDPR-udfordringer

Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S