Efter SolarWinds-hack: Partier vil have danske virksomheder til at koble sig på statens omstridte sensornetværk

Radikale og Dansk Folkeparti vil have flere end de blot seks nuværende virksomheder til at koble sig på Center for Cybersikkerheds sensor-netværk i kølvandet på SolarWinds-angrebet.

Artikel top billede

Det er bekymrende, at blot seks danske virksomheder for tiden er koblet på Center for Cybersikkerheds sensor-netværk, som staten anvender til at opdage og afværge hackerangreb.

Det står klart efter det store SolarWinds-hack, som har ramt en lang række danske myndigheder og virksomheder, mener Radikale og Dansk Folkeparti, der ifølge Finans vil have flere danske virksomheder til at koble sig på netværket.

Den manglende tilslutning betyder blandt andet, at CFCS har svært ved at få det fulde overblik over de angreb, der rammer Danmark.

Sensornetværket blev oprettet i DDD og har i dag 70 myndigheder og seks private virksomheder tilknyttet.

Allerede i forbindelse med oprettelsen rejste debatten sig om, hvad CFCS egentlig ville bruge de oplysninger, som blev indsamlet, til.

Det kan du læse mere om her: It-eksperter: Drop Center for Cybersikkerhed til at overvåge Danmark mod hackere: Opret en ny myndighed

Martin Lidegaard (R) siger til avisen, at det kan blive nødvendigt at flytte dele af CFCS væk fra Forsvarets Efterretningstjeneste, hvis fraværet skyldes, at virksomheder er nervøse for at dele data med en efterretningstjeneste.

“Jeg har hele tiden været fortaler for, at der kunne være fordele ved at placere den civile del af cybersikkerheden selvstændigt i en organisation parallelt med efterretningstjenesten for at sikre den åbenhed, som måske kunne gøre virksomhederne mere trygge,” siger han.

Læs også:

CFCS har brudt loven adskillige gange: Har ulovligt behandlet oplysninger i overvågningsnetværk

Politisk flertal for at give Center for Cybersikkerhed mulighed for at tvangsovervåge virksomheder

Dansk it-sikkerhedsekspert opsætter nyt alarm-netværk: Skal overvåge hackerangreb uden om staten

Center for Cybersikkerhed introducerer light-overvågning efter hård kritik: Knap 500 virksomheders netværk skal overvåges

Omstridt dansk overvågnings-netværk kan ende på private hænder: Center for Cybersikkerhed overvejer udbud

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S