Computerworld retter: cBrain ligger alligevel ikke helt i bund på lønlisten blandt ESDH-leverandører

Løn 2021: Computerworld har gjort cBrain uret i vores store lønundersøgelse. Det skyldes en beklagelig fejlregistrering.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Løn 2021: Computerworlds store analyse af lønniveauet i it-branchen har i den grad givet genlyd, og mange har læst artiklerne.

Foreløbig har vi skrevet om lønniveauet blandt it-forhandlerne, i teleselskaberne, blandt ERP-leverandørerne, ESDH-leverandørerne, pc- og hardwareproducenterne og senest blandt selskaber, der sælger CMS-systemer og digital markedsføring.

Du kan se en datosorteret liste over alle Løn 2021-artiklerne her: https://www.computerworld.dk/løn2021

Der er da også virkelig stor forskel på top- og bund-niveau.

Beregningerne af de gennemsnitlige personaleomkostninger per medarbejder i de godt 800 virksomheder i undersøgelsen rækker fra flere millioner kroner om året til få hundrede tusinde kroner.

Beklagelig fejl

Der har dog desværre sneget sig en fejl ind i beregningen, når det gælder ESDH-leverandøren cBrain. Det beklager vi.

Ifølge vores datasæt, som bygger på de officielle indberetninger af regnskabsdata, bogførte cBrain personaleomkostninger i 2019 på godt 48 millioner kroner svarende til cirka 495.000 kroner per fuldtidsansat. Dermed landede cBrain nederst på listen.

Det passer bare ikke, for cBrain bogfører godt 15 millioner kroner af lønomkostningerne som udviklingsomkostninger, så det reelle beløb for personaleomkostninger i 2019 var altså godt 63 millioner kroner svarende til 652.659 kroner per fuldtidsansat.

Det betyder, at cBrain kravler fem pladser op på listen. Bundplaceringen tilhører nu selskabet Workpoint med personaleomkostninger på godt 540.000 kroner om året i gennemsnit.

Her finder du den opdaterede artikel om lønniveauet blandt EDH- og ESDH-leverandørerne: Så lidt bruger danske ESDH-leverandører på lønomkostninger til deres medarbejdere

Artiklen indeholder også et nyt punktdiagram, som viser sammenhængen mellem personaleomkostninger per medarbejder og resultat af primær drift pr. medarbejder for virksomhederne i EDH- og ESDH-branchen.

Computerworld beklager fejlen.

Skriv til os, hvis du støder på et tilsvarende problem

Problemet med, at nogle virksomheder bogfører en del af personaleomkostningerne andre steder i regnskabet og derved opgiver et - i denne sammenhæng - misvisende beløb som samlede personaleomkostninger, er ikke ukendt.

Computerworld har ved en gennemgang af beregningsresultaterne fanget en del og justeret beregningen. Men jo altså ikke fundet alle.

Vi hører meget gerne om det, hvis vi har gjort andre selskaber uret i beregningen og for at gøre det nemt, har vi oprettet en særlig mailadresse til det. Skriv til os på datakorrektion@cw.dk, så tager vi fat i det med det samme.

Nederst på siden finder du den opdaterede liste med EDH- og ESDH-leverandørerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S