Få overblik over lønnen i den danske telebranche: Disse to teleselskaber betaler de højeste gennemsnitslønninger

Løn 2021: Der er enorme forskelle i aflønningen den danske telebranche, og i nogle tilfælde også internt i de store telekoncerner. Det viser Computerworlds store lønundersøgelse.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over de 22 tele- og interleverandører der er med i analysen
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store løn-undersøgelse baseret på i alt 837 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og søge i de offentliggjorte tal
645
3:15 min
Det er hverken hos TDC, Stofa eller Waoo, at du finder de højeste gennemsnitlige personale omkostninger i den danske telebranche.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS