Se lønniveauet hos de danske pc- og hardware-producenter: Disse selskaber bruger flest penge på deres ansatte

Løn 2021: Medarbejderne hos hardware- og pc-selskaberne i Danmark er godt betalt, viser Computerworlds lønanalyse. Hele tre pc-producenter bruger i gennemsnit over en million kroner om året i gennemsnit per medarbejder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Gennemsnitslønnen hos 14 pc- og udstyrsproducenter
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store løn-undersøgelse baseret på i alt 837 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og søge i de offentliggjorte tal
522
2:45 min
Hardware- og pc-producenterne i Danmark er nogle gavmilde størrelser, når det kommer til de ansattes lønforhold.

Det viser Computerworlds store undersøgelse af lønniveauet i den danske it-branche.

På listen nedenfor findes tre pc-producenter, hvor de gennemsnitlige personaleomkostninger per medarbejder, der hovedsageligt dækker over løn og pension, er på over en million kroner om året.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job