Lønfest på Østerbro: Hos denne BI-virksomhed spenderes over 2.000.000 kroner per ansat

Blandt de danske business intelligence-leverandører er der særligt en virksomhed, der rager ud, når man ser på lønomkostningerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over gennemsnitslønnen i de 26 business intelligence-virksomheder der er med i Computerworlds løn-analyse
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store løn-undersøgelse baseret på i alt 837 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og søge i de offentliggjorte tal
558
3 min
I den danske business intelligence-branche er der en virksomhed, som rager hoved og skulder over alle andre, når man ser på, hvad der spenderes på medarbejderne.

På Østerbro-kontoret i det nordlige København hos BI-leverandøren Qliktech Denmark skulle medarbejderne ikke mangle noget i lønningsposen.

Her spenderes nemlig gennemsnitligt 2.017.000 kroner per medarbejder - 56 procent mere end hvad branchens næstmest gavmilde BI-specialist tilbyder.

Det viser Computerworlds store undersøgelse af lønniveauet i den danske it-branche. I tallet indgår samtlige personaleomkostninger, hvori løn og pension dominerer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect