EU giver grønt lys til milliard-fusion mellem italienske Nexi og danske Nets

EU giver giver grønt lys uden betingelser til italienske Nexis fusion med danske Nets.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

EU har ingen konkurrence-mæssige indvendinger til fusionen mellem italienske Nexi og danske Nets, som nu får grønt lys fra EU til at gå videre med den store fusion.

Det meddeler Nexi i en udsendt meddelelse fra hovedkvarteret i Milano, som du finder her.

“Nexi meddeler hermed, at EU-Kommissionen i dag [9. marts, red] har givet tilladelse til fusionen mellem Nets og Nexi. Godkendelsen er betingelsesløs og uden forpligtelser for parterne,” lyder det fra Nexi.

De to selskaber underskrev aftalen om en kommende fusion i november i fjor.

Det kan du læse mere om her: Nets har aftale på plads: Fusionerer med italienske Nexi - skaber europæisk betalingsgigant

Nexi meddeler, at fusionen er blevet godkendt på selskabets generalforsamling 3. marts.

Godkendelsen kommer netop som Nets-divisionen Corporate Services, der blandt andet rummer Betalingsservice, er blevet overtaget endeligt af Mastercard.

Det kan du læse mere om her: Betalingsservice er nu på amerikanske hænder: Nets har endeligt gennemført frasalg.

Læs også:

Nets-medarbejdere holder vejret: Frygter for deres job efter mulig fusion

Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS