Nets har aftale på plads: Fusionerer med italienske Nexi - skaber europæisk betalingsgigant

Nets underskriver bindende aftale med italienske Nexi om fusion, der vil skabe en europæisk gigant på betalingsområdet.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Danske Nets fusionerer med den italienske betalingskæmpe Nexi og kommer dermed til at indgå i en decideret kæmpe på det europæiske marked for betalingsløsninger.

De to parter har forhandlet i et stykke tid.

De meddelte for et par uger siden, at de havde givet hinanden håndslag på at give hinanden 10 dages eksklusiv forhandlingsret.

Det kan du læse mere om her: Nets forhandler med italiensk gigant om kæmpe-fusion.

Det har nu mundet ud i en konkret aftale om at fusionere.

De fusionerede selskaber har indtil videre fået navnet ‘New Group’, som allerede fra første dag vil være en af de største selskaber på betalingsområdet i Europa med en kombineret omsætning på knap tre milliarder euro om året.

‘New Group’ vil blive børsnoteret på den italienske fondsbørs og vil fra fødslen være tilstede i mere end 25 lande.

Du kan læse Nets og Nexis egen meddelelse om den kommende kæmpefusion her.

Læs også:

Nets-medarbejdere holder vejret: Frygter for deres job efter mulig fusion

Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Nets vurderes at være 40 milliarder kroner værd i forhandling om kæmpe fusion

Internationale giganter i budkrig om køb af Nets

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen