17-årig skal tre år i fængsel for at hacke kendissers Twitter-profiler: Hackede Elon Musk, Bill Gates, Apple og Barack Obama

Det var en blot 17-årig gymnasieelev, der i sommer sendte Twitter i knæ, da han fik kontrol med 130 konti, der tilhørte en række berømtheder og store virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

En amerikansk teenager skal afsone tre års fængsel for at have hacket en lang række Twitter-profiler, der tilhører nogle af verdens største virksomheder og mest berømte kendisser.

Det skriver det amerikanske mediet Tampa Bay Times.

Graham Ivan Clark, der til daligt er gymansieelev og bosiddende i Tampa i Florida, hvor han går i gymnasiet dagligt, gennemførte det omfattende angreb den 15. juli 2020. Dengang var han blot 17 år.

Her overtog han blandt andet Apple, Elon Musk, Barack Obama, Jeff Bezos og Bill Gates Twitter-konti.

Læs også: Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Overtog 130 konti

Samlet set lykkedes det at få adgang til 130 Twitter-konti, der blev brugt til at gennemføre et bitcoin-svindelnummer.

De hackede konti udsendte alle tweet med et link til en bitcoin-adresse, og i et tweet blev der påstået, at hvis man sendte et beløb til adressen, så ville man få det dobbelte beløb tilbage.

"Jeg føler mig gavmild på grund af covid-19. Derfor vil jeg i løbet af den næste time fordoble alle beløb, der bliver sendt til min bitcoin-adresse. Held og lykke, og pas på jer selv derude," lød tweetet fra Elon Musk eksempelvis.

Ifølge Tampa Bay Times har de amerikanske myndigheder vurderet, at den unge hacker indkasserede 730.000 kroner på svindelnummeret.

Gevinsten har han dog nu tilbageført til myndighederne. Samtidig har han tilstået forbrydelsen og afskrevet sin ret til en retssag.

Til gengæld har den unge hacker, der i dag er fyldt 18 år, indgået en aftale, hvor myndigheder på grund af hans alder, lader ham slippe med tre år i et ungdomsfængsel.

Dermed undgår han er minimumstraf på 10 års fængsel for denne type forbrydelser, som han var blevet ramt af, hvis han havde været voksen.

Læs også: Twitter bekræfter årsag til kæmpe hackerangreb: Her er forklaringen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S