17-årig skal tre år i fængsel for at hacke kendissers Twitter-profiler: Hackede Elon Musk, Bill Gates, Apple og Barack Obama

Det var en blot 17-årig gymnasieelev, der i sommer sendte Twitter i knæ, da han fik kontrol med 130 konti, der tilhørte en række berømtheder og store virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

En amerikansk teenager skal afsone tre års fængsel for at have hacket en lang række Twitter-profiler, der tilhører nogle af verdens største virksomheder og mest berømte kendisser.

Det skriver det amerikanske mediet Tampa Bay Times.

Graham Ivan Clark, der til daligt er gymansieelev og bosiddende i Tampa i Florida, hvor han går i gymnasiet dagligt, gennemførte det omfattende angreb den 15. juli 2020. Dengang var han blot 17 år.

Her overtog han blandt andet Apple, Elon Musk, Barack Obama, Jeff Bezos og Bill Gates Twitter-konti.

Læs også: Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Overtog 130 konti

Samlet set lykkedes det at få adgang til 130 Twitter-konti, der blev brugt til at gennemføre et bitcoin-svindelnummer.

De hackede konti udsendte alle tweet med et link til en bitcoin-adresse, og i et tweet blev der påstået, at hvis man sendte et beløb til adressen, så ville man få det dobbelte beløb tilbage.

"Jeg føler mig gavmild på grund af covid-19. Derfor vil jeg i løbet af den næste time fordoble alle beløb, der bliver sendt til min bitcoin-adresse. Held og lykke, og pas på jer selv derude," lød tweetet fra Elon Musk eksempelvis.

Ifølge Tampa Bay Times har de amerikanske myndigheder vurderet, at den unge hacker indkasserede 730.000 kroner på svindelnummeret.

Gevinsten har han dog nu tilbageført til myndighederne. Samtidig har han tilstået forbrydelsen og afskrevet sin ret til en retssag.

Til gengæld har den unge hacker, der i dag er fyldt 18 år, indgået en aftale, hvor myndigheder på grund af hans alder, lader ham slippe med tre år i et ungdomsfængsel.

Dermed undgår han er minimumstraf på 10 års fængsel for denne type forbrydelser, som han var blevet ramt af, hvis han havde været voksen.

Læs også: Twitter bekræfter årsag til kæmpe hackerangreb: Her er forklaringen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S