Efter stort hackerangreb: JBS's kødproduktion klar igen i dag

Kødproduktionen kommer op igen i dag meddelser JBS, der i søndags blev rant af et stort ransomware-angreb, der lagde servere i USA og Australien ned.

Artikel top billede

JBS, der er en af verdens største kødproducenter, meddeler, at virksomheden genåbner de fleste af sine amerikanske faciliteter idag onsdag. Beskeden kommer efter at et ransomware-angreb tvang kødproduktionen i knæ i selskabets amerikanske og australske afdelinger.

Det skriver Forbes.

JBS, der behandler oksekød, svinekød, fjerkræ og andre typer af fødevarer, fortæller at det har gjort "betydelige fremskridt" i genetableringsprocessen efter weekendens store cyberangreb.

”Vores systemer kommer tilbage online, og vi sparer ikke på nogen ressourcer for at bekæmpe denne trussel,” skrev CEO Andre Nogueira i en erklæring.

JBS melder desuden ud, at selskabet på nuværende tidspunkt ikke har nogen beviser for, at kunde- eller medarbejderdata er blevet stjålet.

Store konsekvenser for kødmarkedet

JBS, hvis moderland er Brasilien, står for 20 procent af den amerikanske slagterikapacitet.

I en pressemeddelse i mandags skrev JBS's amerikanske afdeling følgende:

”I løbet af søndag den 30. maj fastlog JBS USA, at det var målet for et organiseret cyberangreb, der påvirkede de servere, der understøtter de nordamerikanske og australske it-systemer.”

Efterfølgende har den amerikanske regering peget på russiske hackere som de sandsynlige gerningsmænd bag angrebet. En talskvinde fra Det Hvide Hus, Karine Jean-Pierre, beretter:

”JBS har gjort regeringen opmærksom på at løsepengekravet kom fra en kriminel organisation, der sandsynligvis har base i Rusland."

Denne meddelelse kommer få uger efter at Colonial Pipeline med 50 procent af den amerikanske østkysts benzinforsyning måtte lukke sit netværk i flere dage under et ranswomware-angreb, hvor man også pegede mod Rusland i jagten på mulige gerningspersoner.

Hun meddeler desuden at Det Hvide Hus er i kontakt med den russiske regering, og i den forbindelse gjort klart at "ansvarlige stater ikke huser ransomware-forbrydere".

Lukningen af anlæg tog omkring en femtedel af USAs samlede oksekødsproduktion offline.

Konsekvenserne af nedlukningen kan forårasage stigende priser på kød i USA. Det er et særligt uheldigt tidspunkt, nu hvor grill-søsonen i USA er lige om hjørnet.

Også eksporten af kød fra USA til Kina kan blive påvirket.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos