Efter stort hackerangreb: JBS's kødproduktion klar igen i dag

Kødproduktionen kommer op igen i dag meddelser JBS, der i søndags blev rant af et stort ransomware-angreb, der lagde servere i USA og Australien ned.

Artikel top billede

JBS, der er en af verdens største kødproducenter, meddeler, at virksomheden genåbner de fleste af sine amerikanske faciliteter idag onsdag. Beskeden kommer efter at et ransomware-angreb tvang kødproduktionen i knæ i selskabets amerikanske og australske afdelinger.

Det skriver Forbes.

JBS, der behandler oksekød, svinekød, fjerkræ og andre typer af fødevarer, fortæller at det har gjort "betydelige fremskridt" i genetableringsprocessen efter weekendens store cyberangreb.

”Vores systemer kommer tilbage online, og vi sparer ikke på nogen ressourcer for at bekæmpe denne trussel,” skrev CEO Andre Nogueira i en erklæring.

JBS melder desuden ud, at selskabet på nuværende tidspunkt ikke har nogen beviser for, at kunde- eller medarbejderdata er blevet stjålet.

Store konsekvenser for kødmarkedet

JBS, hvis moderland er Brasilien, står for 20 procent af den amerikanske slagterikapacitet.

I en pressemeddelse i mandags skrev JBS's amerikanske afdeling følgende:

”I løbet af søndag den 30. maj fastlog JBS USA, at det var målet for et organiseret cyberangreb, der påvirkede de servere, der understøtter de nordamerikanske og australske it-systemer.”

Efterfølgende har den amerikanske regering peget på russiske hackere som de sandsynlige gerningsmænd bag angrebet. En talskvinde fra Det Hvide Hus, Karine Jean-Pierre, beretter:

”JBS har gjort regeringen opmærksom på at løsepengekravet kom fra en kriminel organisation, der sandsynligvis har base i Rusland."

Denne meddelelse kommer få uger efter at Colonial Pipeline med 50 procent af den amerikanske østkysts benzinforsyning måtte lukke sit netværk i flere dage under et ranswomware-angreb, hvor man også pegede mod Rusland i jagten på mulige gerningspersoner.

Hun meddeler desuden at Det Hvide Hus er i kontakt med den russiske regering, og i den forbindelse gjort klart at "ansvarlige stater ikke huser ransomware-forbrydere".

Lukningen af anlæg tog omkring en femtedel af USAs samlede oksekødsproduktion offline.

Konsekvenserne af nedlukningen kan forårasage stigende priser på kød i USA. Det er et særligt uheldigt tidspunkt, nu hvor grill-søsonen i USA er lige om hjørnet.

Også eksporten af kød fra USA til Kina kan blive påvirket.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S