Efter stort hackerangreb: JBS's kødproduktion klar igen i dag

Kødproduktionen kommer op igen i dag meddelser JBS, der i søndags blev rant af et stort ransomware-angreb, der lagde servere i USA og Australien ned.

Artikel top billede

JBS, der er en af verdens største kødproducenter, meddeler, at virksomheden genåbner de fleste af sine amerikanske faciliteter idag onsdag. Beskeden kommer efter at et ransomware-angreb tvang kødproduktionen i knæ i selskabets amerikanske og australske afdelinger.

Det skriver Forbes.

JBS, der behandler oksekød, svinekød, fjerkræ og andre typer af fødevarer, fortæller at det har gjort "betydelige fremskridt" i genetableringsprocessen efter weekendens store cyberangreb.

”Vores systemer kommer tilbage online, og vi sparer ikke på nogen ressourcer for at bekæmpe denne trussel,” skrev CEO Andre Nogueira i en erklæring.

JBS melder desuden ud, at selskabet på nuværende tidspunkt ikke har nogen beviser for, at kunde- eller medarbejderdata er blevet stjålet.

Store konsekvenser for kødmarkedet

JBS, hvis moderland er Brasilien, står for 20 procent af den amerikanske slagterikapacitet.

I en pressemeddelse i mandags skrev JBS's amerikanske afdeling følgende:

”I løbet af søndag den 30. maj fastlog JBS USA, at det var målet for et organiseret cyberangreb, der påvirkede de servere, der understøtter de nordamerikanske og australske it-systemer.”

Efterfølgende har den amerikanske regering peget på russiske hackere som de sandsynlige gerningsmænd bag angrebet. En talskvinde fra Det Hvide Hus, Karine Jean-Pierre, beretter:

”JBS har gjort regeringen opmærksom på at løsepengekravet kom fra en kriminel organisation, der sandsynligvis har base i Rusland."

Denne meddelelse kommer få uger efter at Colonial Pipeline med 50 procent af den amerikanske østkysts benzinforsyning måtte lukke sit netværk i flere dage under et ranswomware-angreb, hvor man også pegede mod Rusland i jagten på mulige gerningspersoner.

Hun meddeler desuden at Det Hvide Hus er i kontakt med den russiske regering, og i den forbindelse gjort klart at "ansvarlige stater ikke huser ransomware-forbrydere".

Lukningen af anlæg tog omkring en femtedel af USAs samlede oksekødsproduktion offline.

Konsekvenserne af nedlukningen kan forårasage stigende priser på kød i USA. Det er et særligt uheldigt tidspunkt, nu hvor grill-søsonen i USA er lige om hjørnet.

Også eksporten af kød fra USA til Kina kan blive påvirket.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job