Ugen i tech: Denne elbil er som skabt til at ydmyge den etablerede bilbranche / Her lykkedes det næsten at klemme et spejlreflekskamera ned i en mobil / Samsungs nyeste telefon er en af landets billigste 5G-mobiler

Denne elbil er som skabt til at ydmyge den etablerede bilbranche / Her lykkedes det næsten at klemme et spejlreflekskamera ned i en mobil / Samsungs nyeste telefon er en af landets billigste 5G-mobiler

Artikel top billede

Denne elbil er som skabt til at ydmyge den etablerede bilbranche

Titlen som klodens hurtigste serieproducerede bil er en ombejlet sag, som synes at have fået en ny ejer – alt efter hvad ders måles på.

Den nye superstjerne hedder ’Nevera’ og er skabt af den lille kroatiske hypersportsvognsproducent Rimac. Bag selskabet finder man blandt andet rutinerede Porsche-kræfter.

Her diskes op med ubegribelige 0-100 tider på 1,85 sekunder – 0,05 sekunder end den kommende Tesla Roadster. Og det gør dermed også bilen til den hurtigst accelererende til dato.

Under en af de [url= https://www.youtube.com/watch?v=A4orCB71BgY]første presse-tests[/url] af bilen, lykkedes det da også både at ydmyge den ellers lynhurtige Ferrari SF90 og opnå en ny uofficiel verdensrekord på 0-400 meter sprintdisciplinen.

Skulle du fortsætte med sømmet i bund, vil de 1.888 elektriske hingste i de fire motorer sende vognen tordnende afsted med 415 kilometer i timen.

Selve bilen er bygget omkring et kæmpemæssigt 120 kWh batteri, som har sit eget kølesystem der sikrer høj performance, selvom de fire elmotorer suger massivt med strøm.

Bilens udformning er dynamisk og kan veksle mellem at levere minimal vindmodstand eller maksimal downforce, til at suge bilen fast til vejen eller racerbanen.

Al den kraft og vægt vil blive stoppet af fire keramiske 390mm Brembo-skiver.

Den teknologiske tour de force kommer naturligvis ikke til at være billig. Med en listepris på to millioner euro, eller knap 15 millioner kroner før eventuelle afgifter, kommer de nok heller ikke til at være hvermandseje.

Her lykkedes det næsten at klemme et spejlreflekskamera ned i en mobil

En smartphones fotoevner er i høj grad afhængig af, hvor stor en kamerasensor der gemmer sig i mobilen. Af samme grund har spejlreflekskameraer og systemkameraer klare fordele, når det bliver mørkt eller billedstøj skal minimeres.

Da mobiltelefoner også skal kunne være i lommen, har det længe dikteret, at der udelukkende bliver brugt lilleput-sensorer.

Det laver Japanske Sharp om på med sin nye toptelefon, Aquos R6, som i stedet for at byde på et væld af moduler nøjes med et kæmpemæssigt modul – et såkaldt 1” modul parret op med en Leica-signeret ’Summicron’ optik med en blænde på f/1,9.

Med fire gange mere sensor-areal end toptelefoner som iPhone 12 Pro, er fundamentet der, til at levere billeder, der kan måle sig med systemkameraer såsom M43-systemet fra Olympus og Panasonic.

Resten af Aquos R6 telefonen er også mere end et flagskib værdigt, med 240 Hz skærm, den stærke Snapdragon 888 processor og et 5.000 mAh batteri og 12 gigabyte RAM.

Sharp har dog i lang tid opgivet det europæiske marked. På den japanske hjemmebane, forventes telefonen dog at få debut senere på måneden, skriver Ars Technica.

Samsungs nyeste telefon er en af landets billigste 5G-mobiler

Blot 1.699 kroner skal du slippe, for at blive den nybagte ejer af en Samsung Galaxy A22.

Og gør du det, bliver du ejer af en landets allerbilligste telefoner, der kan koble sig op på det lynhurtige 5G-netværk.

Med mobilen får du et stort 90 Hz display på 6,6 tommer, et 48 megapixel stærkt kamera, assisteret af et ultrawide kamera og en Mediatek octa-core processor med fire gigabyte RAM.

Når der dertil bydes på 5.000 mAh batteri, ender du med en ganske komplet mobilpakke for pengene.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job