Zooms milliardopkøb går i vasken: Virksomhed har nedstemt gigantisk opkøbsaftale

Ejerne af virksomheden Five9 har stemt nej til et milliardbud om at blive opkøbt af Zoom. Dermed bliver det annoncerede milliardopkøb af virksomheden annulleret.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

90 milliarder kroner havde videotjenesten Zoom tilbud virksomheden Five9 for at købe selskabet.

Et flertal blandt investorerne har dog stemt købstilbuddet ned, og dermed er aftalen mellem de to parter gået i vasken.

Det skriver flere medier herunder Wall Street Journal.

Zoom må dermed erkende, at selskabets planer om at udvidde med den amerikanske cloud-virksomhed.

"Vi har haft mulighed for at diskuterer beslutningen med vores investorer efter opkøbet blev annonceret," lyder det kortfattet fra Five9s administrerende direktør Rowan Trollope ifølge den amerikanske avis.

Han understreger samtidig at Five9 vil fortsætte med at samarbejde tæt med Zoom, selvom de to selskaber altså ikke kommer til at have fælles ejere i fremtiden alligevel.

Frygter nedgang efter pandemien

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne.

I USA er tjenesten blevet en af de mest populære på markedet og bruges af både skoler, virksomheder og private til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på markedet, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

Zoom har været udsat for massiv kritik for sin it-sikkerhed og håndtering af persondata, når man benytter plarformen. Samtidig vurderer Wall Street Journal, at man blandt investorerne i Five9 frygter en kommende nedgang for Zoom i takt med, at flere vender tilbage til fysiske møder og samtaler.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S