Zooms milliardopkøb går i vasken: Virksomhed har nedstemt gigantisk opkøbsaftale

Ejerne af virksomheden Five9 har stemt nej til et milliardbud om at blive opkøbt af Zoom. Dermed bliver det annoncerede milliardopkøb af virksomheden annulleret.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

90 milliarder kroner havde videotjenesten Zoom tilbud virksomheden Five9 for at købe selskabet.

Et flertal blandt investorerne har dog stemt købstilbuddet ned, og dermed er aftalen mellem de to parter gået i vasken.

Det skriver flere medier herunder Wall Street Journal.

Zoom må dermed erkende, at selskabets planer om at udvidde med den amerikanske cloud-virksomhed.

"Vi har haft mulighed for at diskuterer beslutningen med vores investorer efter opkøbet blev annonceret," lyder det kortfattet fra Five9s administrerende direktør Rowan Trollope ifølge den amerikanske avis.

Han understreger samtidig at Five9 vil fortsætte med at samarbejde tæt med Zoom, selvom de to selskaber altså ikke kommer til at have fælles ejere i fremtiden alligevel.

Frygter nedgang efter pandemien

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne.

I USA er tjenesten blevet en af de mest populære på markedet og bruges af både skoler, virksomheder og private til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på markedet, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

Zoom har været udsat for massiv kritik for sin it-sikkerhed og håndtering af persondata, når man benytter plarformen. Samtidig vurderer Wall Street Journal, at man blandt investorerne i Five9 frygter en kommende nedgang for Zoom i takt med, at flere vender tilbage til fysiske møder og samtaler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College