Zooms milliardopkøb går i vasken: Virksomhed har nedstemt gigantisk opkøbsaftale

Ejerne af virksomheden Five9 har stemt nej til et milliardbud om at blive opkøbt af Zoom. Dermed bliver det annoncerede milliardopkøb af virksomheden annulleret.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

90 milliarder kroner havde videotjenesten Zoom tilbud virksomheden Five9 for at købe selskabet.

Et flertal blandt investorerne har dog stemt købstilbuddet ned, og dermed er aftalen mellem de to parter gået i vasken.

Det skriver flere medier herunder Wall Street Journal.

Zoom må dermed erkende, at selskabets planer om at udvidde med den amerikanske cloud-virksomhed.

"Vi har haft mulighed for at diskuterer beslutningen med vores investorer efter opkøbet blev annonceret," lyder det kortfattet fra Five9s administrerende direktør Rowan Trollope ifølge den amerikanske avis.

Han understreger samtidig at Five9 vil fortsætte med at samarbejde tæt med Zoom, selvom de to selskaber altså ikke kommer til at have fælles ejere i fremtiden alligevel.

Frygter nedgang efter pandemien

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne.

I USA er tjenesten blevet en af de mest populære på markedet og bruges af både skoler, virksomheder og private til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på markedet, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

Zoom har været udsat for massiv kritik for sin it-sikkerhed og håndtering af persondata, når man benytter plarformen. Samtidig vurderer Wall Street Journal, at man blandt investorerne i Five9 frygter en kommende nedgang for Zoom i takt med, at flere vender tilbage til fysiske møder og samtaler.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job