Zooms milliardopkøb går i vasken: Virksomhed har nedstemt gigantisk opkøbsaftale

Ejerne af virksomheden Five9 har stemt nej til et milliardbud om at blive opkøbt af Zoom. Dermed bliver det annoncerede milliardopkøb af virksomheden annulleret.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

90 milliarder kroner havde videotjenesten Zoom tilbud virksomheden Five9 for at købe selskabet.

Et flertal blandt investorerne har dog stemt købstilbuddet ned, og dermed er aftalen mellem de to parter gået i vasken.

Det skriver flere medier herunder Wall Street Journal.

Zoom må dermed erkende, at selskabets planer om at udvidde med den amerikanske cloud-virksomhed.

"Vi har haft mulighed for at diskuterer beslutningen med vores investorer efter opkøbet blev annonceret," lyder det kortfattet fra Five9s administrerende direktør Rowan Trollope ifølge den amerikanske avis.

Han understreger samtidig at Five9 vil fortsætte med at samarbejde tæt med Zoom, selvom de to selskaber altså ikke kommer til at have fælles ejere i fremtiden alligevel.

Frygter nedgang efter pandemien

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne.

I USA er tjenesten blevet en af de mest populære på markedet og bruges af både skoler, virksomheder og private til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på markedet, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

Zoom har været udsat for massiv kritik for sin it-sikkerhed og håndtering af persondata, når man benytter plarformen. Samtidig vurderer Wall Street Journal, at man blandt investorerne i Five9 frygter en kommende nedgang for Zoom i takt med, at flere vender tilbage til fysiske møder og samtaler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura