TDC taber 18.000 kunder på tre måneder

Selvom TDC har hentet 24.000 nye mobilkunder ind i folden, så har koncernen samlet set mistet 18.000 kunder i løbet af de seneste tre måneder. Størst er frafaldet på fastnettelefoni og herefter kommer tv- og bredbåndskunderne.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

TDC taber stadig tusindvis af kunder, men det tempo er blevet sænket betydeligt.

For årets tredje kvartal sagde 18.000 kunder farvel til landets største telekoncern. I kvartalet inden meldte 52.000 kunder deres afgang.

For første gang har TDC nu under en million tv-kunder. 994.000 for at være præcis. Det er et fald på 12.000 kunder i forhold til kvartalet forinden.

Der er ligeledes en tilbagegang på kundefronten på 12.000 i bredbåndsforretningen. Her er 10.000 private kunder og 2.000 erhvervskunder, der har opsagt deres engagement.

Der hvor TDC til gengæld henter mange kunder hjem til folden, det er inden for mobiltelefoni. Her kom 24.000 kunder til i årets tredje kvartal.

Hvad angår forretningen for fastnettelefoni, der har oplevet en stabil tilbagegang den senere årræke, så ryger der 18.000 kunder her.

Det store split nærmer sig.

TDC har netop aflagt regnskab for årets tredje kvartal, der viser en regnskabsmæssig flad udvikling i forhold til samme periode sidste år.

Omsætningen stiger med 0,3 procent til lidt over fire milliarder kroner. Samtidig stigter EBITDA-resultatet med 0,9 procent til 1,658.

Det er sidste kvartalsregnskab, som TDC Group fremlægger for hele koncernen. Fra årets fjerde kvartal, der går fra oktober til demceber, vil Nuuday og TDC Net aflæge hver deres kvartalsregnskab.

Fra 31. december vil de to selskaber officielt være opsplittet og fungere uafhængigt af hinanden.

Opdelingen af Danmarks største telekoncern har været undervejs siden 2018.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S