Microsoft Azure-supercomputer blandt verdens 10 mest kraftige

En Microsoft Azure-supercomputer har opnået mere end 30 petaflops i sekundet, hvilket gør den til verdens tiendehurtigste supercomputer i verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft Azure banker på hos verdenseliten af supercomputere.

Et system fra Azure kaldet Voyager-EUS2 er nu den tiende mest kraftige supercomputer i hele verden, skriver Windowscentral.

Nu er Microsoft Azure oppe og have fem pladser på top500-listen over supercomputere.

Systemarkitekturen for Voyager-EUS2 er baseret på AMD EPYC-processor med 48 kerner og en NVIDIA A100 GPU. Hertil kommer 80GB RAM og en Mellanox HDR Infiniband til dataoverførsel, fremgår det.

Supercomputeren fra Azure har opnået 30,05 petaflops i sekundet (Pflop/s). Det er nok til at placere den i top 10 af de hurtigste, selvom den er langt fra topkandidaterne.

Helt til tops på listen findes Fugaku, som er bygget af japanske Fujitsu, der har opnået 442 Pflops/s.

Denne computer står i Kobe i Japan på Riken Center for Computional Science og er opbygget med Arm A64FX-processorer og består sammenlagt af enorme 7,6 millioner kerner.

Fugaku er tre gange så kraftigt hvad angår Pflops/s som IBM's supercomputer ved navn Summit, der nåede op på 148 Pflops/s.

'Flops' står for 'floating point operations per second,' og er altså udtryk for hvor mange beregninger per sekund en computer, kan udføre.

En petaflop svarer til 1.000.000.000.000.000 flops i sekundet - altså 1.000 billioner.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos