Artikel top billede

(Foto: 50914)

Axcel køber fem år gammelt it-sikkerhedsselskab fra Vejle

Axcel overtager nu 75 procent af et it-sikkerhedsselskab fra Vejle, der blev stiftet i 2016.

Axcel har kastet sin kærlighed over et cybersikkerhedsselskab fra Vejle.

Kapitalfonden har købt 75 procent af aktierne i Bullwall, der står bag en beskyttelsesproram mod ransomware-angreb, skriver Børsen.

Axcel, der blev stiftet af i 2016 af Michael Slipsager (CEO) og Jan Lovmand (CTO), anses for værende en af Axcels mindre handler, lyder det.

For 2020/21-regnskabet omsatte selskabet for 35 millioner kroner og landede en bundlinje på 15 millioner kroner.

Bullwall forventer at vokse med 100 procent i år, og det er netop dette potentiale, især i Storbritannien og USA, der har fået Axcel med på vognen.

"Virksomheden har ekstremt godt momentum med trecifrede vækstrater, og vi forventer, at den kommer til at vokse rigtig, rigtig meget,” siger Christian Bamberger Bro, partner i Axcel.

Christian Bamberger Bro har blandt andet været ansvarlig for Axcels køb og salg af Lessor, Conscia og EG. Sidste år gik han i spidsen for overtagelsen af milliardforretningen Prodata Consult.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere