Energimærke skal gøre danske pc'er grønne

De danske virksomheder skal lære, at de kan halvere elregningen ved at tænke grønt, når de skal købe nyt it-udstyr. Derfor har Elsparefonden og fem pc-producenter lanceret en mærkningsordning. Fokus er rettet med erhvervslederne. For de private forbrugere kan næppe nås, lyder vurderingen.

En ny dansk energimærkning af pc-udstyr skal gøre danskerne mere bevidste om strømforbruget, men producenterne vurderer, at det først og fremmest er erhvervslivet, der vil gå efter grønne pc'er.

Elsparefonden har i denne uge skudt en kampagne i gang, som informerer danskerne om mærkningsordningen.

Det modtages med glæde hos Fujitsu-Siemens, som er en af de pc-producenter, der er med i ordningen.

- Det er positivt, hvis der kommer en offentlig debat, så de budgetansvarlige i virksomhederne bliver opmærksomme på strømforbruget, siger salgsdirektør Erik Søe fra Fujitsu-Siemens.

Han vurderer, at det er nødvendigt at gøre også de overordnede ansvarlige i virksomhederne bevidste om, at der kan spares penge på elregningen ved at vælge udstyr med et lavt elforbrug.

- It-chefen tjener ingen penge på at spare strøm, siger Erik Søe.

Derfor ser han det som glædeligt, hvis også strømforbruget bliver en parameter, når ledelsen stiller krav til indkøb af nyt udstyr.

Grønt udstyr sluger det halve

Både producenterne og Elsparefonden vurderer, at det først og fremmest er hos erhvervslivet, at de energirigtige produkter kan få en ekstra chance med mærkningsordningen.

Energiforbruget på kontorerne er svagt stigende, fordi flere apparater opvejer de forbedringer, der er sket rent teknisk.

Ved at vælge det energirigtige udstyr frem for det strømslugende kan elregningen halveres, lyder vurderingen fra Elsparefonden.

- Du kan halvere forbruget ved at skifte skærmen ud med en fladskærm eller den stationære ud med en bærbar, men du kan også halvere strømforbruget ved at vælge det energirigtige udstyr, siger sekretariatschef Göran Wilke fra Elsparefonden.

Elsparefonden vurderer, at der kan spares op mod 150 millioner kroner årligt, hvis danske virksomheder vælger energirigtigt it-udstyr.

Private vil hellere spille

Hverken pc-producenterne eller Elsparefonden forventer, at de private forbrugere vil kaste sig over grønne pc'er lige med det samme.

- Jeg tror ikke, folk vil vælge en Celeron-processor og et mindre grafikkort og dermed fravælge de nyeste spil for at spare strøm, siger Erik Søe.

De fleste pc'er i private hjem er desuden tændt i langt færre timer end pc'erne på kontorerne. Derfor har branchen mere tiltro til eksempelvis strømskinner, som afbryder strømmen helt til det slukkede udstyr, så standby-forbruget minimeres.

Skal markedsføre de grønne

Mærkningsordningen vurderer udstyret på udstyrets strømforbrug i aktiv, dvale og i slukket tilstand. Udstyret skal i alle tre tilstande være under grænseværdierne for at udstyret kan få det grønne energimærke.

De fem pc-producenter, som indtil videre har sagt ja til at gå med i aftalen, som indebærer, at de skal bruge størstedelen af deres markedsføringsbudget på de energirigtige produkter, er IBM, Hewlett-Packard, Dell, Fujitsu-Siemens og Apple.

En central betingelse for aftalen mellem Elsparefonden, IT-Brancheforeningen og de fem pc-producenter er, at mærkningsordningen ikke inkluderer et tilskud, som det kendes fra hvidevarer.

I stedet skal Elsparefonden påtage sig opgaven med at introducere problemstillingen for kunderne på en gennemskuelig måde.

- De skal tjene penge, og vi skal spare strøm. Så må vi se, om vi i fællesskab kan flytte forbrugernes køb, siger Göran Wilke.

Relevant link

it.sparel.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job