Elon Musk har enorme forventninger til Tesla-robotten Optimus - folk har slet ikke forstået omfanget

Da Tesla lancerede robotten Optimus i august skete det under lette bizarre omstændigheder. Men Elon Musk erklærede onsdag aften, at han var skuffet over, at folk ikke havde forstået, hvor stor betydning robotten vil få i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Tesla)

Der bliver ikke sparet på superlativerne, når Elon Musk taler om planerne om at udvikle en menneskelignende Tesla-robot.

Det var heller ikke tilfældet onsdag aften, da Tesla offentliggjorde sit kvartalsregnskab, som viste en omsætningsfremgang på 84 procent.

Her erklærede Elon Musk, at han var skuffet over, at pressen og omgivelserne tilsyneladende ikke havde set samme enorme perspektiver i den såkaldte Tesla Bot, som han selv havde.

”Jeg var overrasket over at folk ikke indså omfanget af Optimus robot-programmet,” sagde Elon Musk ifølge Techcrunch.

Elon Musk har tidligere spået, at Tesla-robotten har potentiale til at blive mere værd end både Teslas bilforretning og den bagvedliggende selvkørende software, også kendt som FSD.

Den vurdering gentog han onsdag aften.

”Væsentligheden af Optimus vil blive åbenlys i løbet af de kommende år. Dem der er indsigtsfulde nok eller lytter omhyggeligt vil forstå, at Optimus ultimativt vil blive mere værd end bil-forretningen og mere være end FSD. Det er min klare overbevisning,” sagde Musk.

Bizar præsentation

En del af forklaringen på omgivelserne skepsis er formodentligt, at vi endnu ikke har set en reel prototype at Optimus-robotten, og da den blev annonceret i august skete det på lettere bizar maner i form af en lycraklædt danser i ført en robothjelm.

Samtidig har Elon Musk sat nogle utrolige ambitiøse – og nogen vil måske mene deciderede urealistiske -mål for robotten.

Han har tidligere sagt, at den ville være klar til lanceringen inden for de næste par år samt at den vil kunne købes for 10.000 dollar.

Analytiker tvivler

Ifølge Musk vil en prototypen af robotten desuden allerede være klar i løbet af det indeværende år,

Colin Langan, aktieanalytiker ved Well Fargo, vurderer ifølge Yahoo Finance da også, at det er tvivlsomt om robotten vil få nogen særlig økonomisk betydning for Tesla i de kommende år.

Det skyldes blandt andet, at robotten ikke ventes at kunne blive produceret i større skala i første omgang.

”Jeg vil sige nej, men vi må se tiden. Markederne har jo tidligere taget fejl af ham,” siger analytikeren til Yahoo Finance.

Tesla har tidligere oplyst, at det forventes at Optimus bliver 173 centimeter høj og får en vægt på 57 kilo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S