Apple flytter produktion ud af Kina efter leverandør-problemer

Fremover skal flere komponenter til iPhones, iPads og Apples øvrige produkter produceres uden for Kina. Beslutningen kommer efter en række problemer med leverancerne i landet.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple er begyndt at se mod andre lande end Kina til at få produceret komponenterne, der skal bruges til selskabets iPads, iPhones og andre produkter.

Den amerikanske it-gigant har givet en række af sine leverandører besked om, at selskabet vil øge produktionen uden for Kina.

Det skriver Reuters.

Beslutningen kommer blandt andet på grund af Kinas nultolerance over for coronavirus, som stadig lukker store dele af landet ned på grund af smitteudbrud.

I stedet er Apple ved at kigge på andre asiatiske lande som Indien og Vietnam, som mulige steder, hvor selskabet fremover kan få produceret dele til de kendte elektronik-enheder.

Apple har endnu ikke selv meddelt, at man officielt vil flytte produktionen, men flere amerikanske medier har talt med centrale kilder tæt på it-giganten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job