Apple flytter produktion ud af Kina efter leverandør-problemer

Fremover skal flere komponenter til iPhones, iPads og Apples øvrige produkter produceres uden for Kina. Beslutningen kommer efter en række problemer med leverancerne i landet.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple er begyndt at se mod andre lande end Kina til at få produceret komponenterne, der skal bruges til selskabets iPads, iPhones og andre produkter.

Den amerikanske it-gigant har givet en række af sine leverandører besked om, at selskabet vil øge produktionen uden for Kina.

Det skriver Reuters.

Beslutningen kommer blandt andet på grund af Kinas nultolerance over for coronavirus, som stadig lukker store dele af landet ned på grund af smitteudbrud.

I stedet er Apple ved at kigge på andre asiatiske lande som Indien og Vietnam, som mulige steder, hvor selskabet fremover kan få produceret dele til de kendte elektronik-enheder.

Apple har endnu ikke selv meddelt, at man officielt vil flytte produktionen, men flere amerikanske medier har talt med centrale kilder tæt på it-giganten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job