Apple flytter produktion ud af Kina efter leverandør-problemer

Fremover skal flere komponenter til iPhones, iPads og Apples øvrige produkter produceres uden for Kina. Beslutningen kommer efter en række problemer med leverancerne i landet.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple er begyndt at se mod andre lande end Kina til at få produceret komponenterne, der skal bruges til selskabets iPads, iPhones og andre produkter.

Den amerikanske it-gigant har givet en række af sine leverandører besked om, at selskabet vil øge produktionen uden for Kina.

Det skriver Reuters.

Beslutningen kommer blandt andet på grund af Kinas nultolerance over for coronavirus, som stadig lukker store dele af landet ned på grund af smitteudbrud.

I stedet er Apple ved at kigge på andre asiatiske lande som Indien og Vietnam, som mulige steder, hvor selskabet fremover kan få produceret dele til de kendte elektronik-enheder.

Apple har endnu ikke selv meddelt, at man officielt vil flytte produktionen, men flere amerikanske medier har talt med centrale kilder tæt på it-giganten.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS