Apple flytter produktion ud af Kina efter leverandør-problemer

Fremover skal flere komponenter til iPhones, iPads og Apples øvrige produkter produceres uden for Kina. Beslutningen kommer efter en række problemer med leverancerne i landet.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple er begyndt at se mod andre lande end Kina til at få produceret komponenterne, der skal bruges til selskabets iPads, iPhones og andre produkter.

Den amerikanske it-gigant har givet en række af sine leverandører besked om, at selskabet vil øge produktionen uden for Kina.

Det skriver Reuters.

Beslutningen kommer blandt andet på grund af Kinas nultolerance over for coronavirus, som stadig lukker store dele af landet ned på grund af smitteudbrud.

I stedet er Apple ved at kigge på andre asiatiske lande som Indien og Vietnam, som mulige steder, hvor selskabet fremover kan få produceret dele til de kendte elektronik-enheder.

Apple har endnu ikke selv meddelt, at man officielt vil flytte produktionen, men flere amerikanske medier har talt med centrale kilder tæt på it-giganten.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S