Aarhus Kommune vil bruge AI til at få styr på CO2

Nu skal en algoritme hjælpe Aarhus Kommune med at købe bæredygtigt ind.

Artikel top billede

(Foto: Aarhus Kommune)

Et analyseværktøj baseret på kunstig intelligens skal ændre Aarhus Kommunes indkøbsvaner.

Værktøjet er skabt af det aarhusianske it-selskab Konsido, og formålet er at gøre kommunens indkøb mere klimavenlige, meddeler kommunen.

”Løsninger skal findes sammen med andre - og vi er derfor glade for i samarbejde med aarhusianske Konsido at præsentere et værktøj, som kan bidrage til CO2-besparelser ikke bare herhjemme, men også i resten af Europa og verden. Jeg ser det som et vigtigt skridt med et stort potentiale,” udtaler Aarhus’ borgmester Jacob Bundsgaard (S) i meddelelsen.   

Kommunen hidtil kun har kunne måle scope 1 og 2 i CO2-udledningen, som dækker over det mere direkte forbrug.

Det nye værktøj gør nu, at kommunen kan måle scope 3, som også dækker over det, som kommunen køber fra eksterne leverandører.

Tallene skal ned

Aarhus Kommunes indkøb udledte cirka 313 tusinde tons CO2 i 2021, og de eksterne indkøb står for 90 procent af kommunens samlede udledning, fremgår det.

De tal skal nu sænkes, og det er den vigtigste opgave for Konsidos AI-værktøj.

"Det har tidligere været meget svært at beregne, men med Konsidos potentialedatabase og AI-baserede kategorisering af fakturadata får Aarhus Kommune nu et værktøj, som fortæller, hvor meget CO2, der udledes, når Aarhus Kommune leverer serviceydelser til borgerne," fortæller Thomas Schultz, CEO for Konsido, i meddelelsen og fortsætter:

"Og hvor der er størst besparelsespotentiale set ud fra både et CO2 og et generelt bæredygtighedsperspektiv."

Det virker således, at AI opdeler alle kommunens fakturaer i omkring 1.000 forskellige indkøbskategorier, og herefter skal indkøbskategorierne med det største CO2-aftryk analyseres i detaljer for, hvor på områderne der kan spares.

Kategorierne kan for eksempel være byggeri, transport, fødevarer, it, tele, sundhed, kultur, forlystelser og sport.

Finansiering og mere tilgængelighed

Konsido har fået faktura-data og sparring fra kommune i forbindelse med projektet, og der arbejdes nu på, at de bagvedliggende beregningsfaktorer stilles offentligt tilgængelige.

Aarhus Kommunes grønne investeringspulje har investeret 250.000 kroner i projektet.

Derudover har byrådet i kommunen besluttet, at der af indtægterne fra klimaafgifter afsættes 250.000 kroner årligt de næste fire år til de eksterne omkostninger forbundet med udviklingsarbejdet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen