Morgen-briefing: Slut med nøglekort fra udgangen af juni / Danske Sonion vinder kopisag mod Huawei og Sony / Kina vil censurere online-kommentarer

Slut med nøglekort fra udgangen af juni. Danske Sonion vinder kopisag mod Huawei og Sony. Kina vil censurere online-kommentarer. Top-folk i et af verdens største sites trækker sig. Proact køber tysk firma med 85 medarbejdere

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat på morgen-kvisten af Dan Jensen.

Slut med nøglekort fra udgangen af juni

Fra udgangen af juni er det slut med at anvende NemID-nøglekortet.

Sådan lyder budskabet fra Finanstilsynet, der slet og ret forbyder de danske pengeinstitutter at anvende NemID-nøglekortet fra 1. juli.

"Finanstilsynet vurderer, at NemID-nøglekortet ikke lever op til kravene om stærk kundeautentifikation, der skal anvendes, når en bruger tilgår sin betalingskonto online," lyder det fra tilsynet.

Det betyder, at de danske bank-kunder fra 1. juli ikke længere vil kunne anvende papkortet til at komme ind i deres netbank eller gennemføre betalinger.

I stedet skal de anvende NemID-appen, en nøgleviser eller den nye MitID.

Du kan læse mere hos Finanstilsynet her.

Danske Sonion vinder kopisag mod Huawei og Sony

Huawei og Sony får midlertidigt forbud mod at sælge en række høretelefoner, som ifølge to kendelser i Sø- og Handelsretten indeholder kopier af komponenter, som danske Sonion har rettighederne til.

Det drejer sig om komponenter, der kan opfange vibrationer i kæbebenet. Sonion har patenteret teknologien under navnet Pick Up Bone Sensor.

Huawei har tidligere købt teknologien af Sonion via underleverandøren Goertek men stoppede pludselig indkøbet, hvorefter det kinesiske selskab kort tid efter lancerede sin egen identiske teknologi på området, som også Sony er begyndt at anvende.

Du finder hele afgørelsen fra Sø- og Handelsretten her.

Kina vil censurere online-kommentarer

Kina er på trapperne med en plan, som sigter efter at regulere de milliarder af online-kommentarer, der bliver skrevet hver dag.

Ifølge MIT Technology Review indebærer planerne, at alle online-kommentarer skal pre-viewes af myndighederne, inden de bliver sendt ud i æteren.

Planen er en opdatering af de nuværende regler, som Kina vedtog i 2017, som primært sigtede mod at regulere selve indhold - men altså ikke de underliggende kommentarer.

Ifølge kineserne har der i den seneste tid været en del tilfælde, hvor posts på eksempelvis statsmeddeleser på Weibo er blevet fulgt af kommentarer, der beskylder staten for at lyve eller som har udfordret det opsatte narrativ.

De nye regler dækker alle formater - det vil sige tekst, symboler, gifer, billeder, lyd og video.

Kina er i forvejen meget aktiv med at regulere og censurere online. Eksempelvis har TikTok-ejer ByteDance ansat flere tusind såkaldte content-reviewers, mens andre selskaber anvender særligt specialiserede selskaber til opgaven.

Top-folk i et af verdens største sites trækker sig

Det hører til sjældenhederne, at både CEO og COO trækker sig samtidig fra store selskaber. Men det er ikke desto mindre tilfældet for et af verdens helt store online-selskaber målt på trafik Mindgeek, der står bag blandt andet Pornhub og en række andre meget besøgte pornosites.

Her meddeler de to mangeårige topchefer, CEO Feras Antoon og COO David Tassillo, at de begge trækker sig. Deres exit kommer i kølvandet på stigende kritik over Mindgeeks forretningsmodel, som har skabt spændinger mellem dem og ejer, østrigske Bernd Bergmair.

Mindgeek regnes for at være verdens største selskab inden for online-porno. Selskabet står bag pornosites som Pornhub, YouPorn, Brazzers og andre.

Selskabet omsatte i 2018 for næsten en halv milliard dollar, men røg siden i alvorlige efter, at Visa og Mastercard trak sig som betalingspartnere på grund af beskyldninger om trafficking og andre forbrydelser.

Ifølge Financial Times har der længe været gang i et beskidt opgør på øverste niveau i Mindgeek, hvor blandt andet CEO Feras Antoons millionvilla i Montreal pludselig brændte ned i fjor. Bestyrelsen er nu igang med at finde den nye ledelse.

Proact køber tysk firma med 85 medarbejdere

Svenske Proact køber det tyske software-selskab Sepago med godt 85 medarbejdere for at ‘forstærke’ sin ‘markedstilstedeværelse og ekspertise’ inden for cloud-transformation, som det hedder.

Proact er også solidt tilstede på det danske marked, hvor selskabet med hovedkvarter i Vallensbæk Strand beskæftiger godt 20 medarbejdere.

Proact meddeler, at selskabet anvender opkøb som en aktiv del af sin vækststrategi. Det betaler 12 millioner euro for det tyske selskab.

Du kan læse mere i børs-meddelelsen, som du finder her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S