Podcast: Fra magtgale kejsere til pest, kolera, Silicon Valley og verdens mest kendte elskerinder

Med The Rest Is History er historieinteresserede i hamrende godt, kvalificeret og underholdende selskab og får viden om, hvordan alt fra epidemier til techindustrien ændrede verden.

Artikel top billede

Historie kan være en hård tjans. Især hvis man i ugens sidste lektion trækkes gennem de socioøkonomiske implikationer af industrialiseringen, de finere detaljer i den habsburgske arvefølge eller den europæiske magtbalance i mellemkrigstiden af en kaffetrængende gymnasielektor, der hellere vil ud og fiske.

Men det kan også være spændende, og der er efterhånden en del podcasts, som gør historien både levende og underholdende.

En af de allerbedste er The Rest Is History, hvor de to historikere Tom Holland og Dominic Sandbrook giver fortiden en tur i vridemaskinen og trækker tråde til nutiden.

Der er p.t. udgivet knap 220 episoder, og undervejs kommer man hele vejen rundt fra Robin Hood, Putin, Stalingrad, de gamle grækere og Cleopatra til vikinger, pest, kolera, videnskab i middelalderen og Watergate. Og meget, meget mere.

Det er ikke en overdrivelse at påstå, at hvis man har et emne, man gerne vil vide mere om, så har Holland, Sandbrook sikkert allerede været omkring det.

Men selv om værterne tager deres emne seriøst, så er det langtfra det samme som tørt, kedeligt og docerende. Hvilket episodetitler såsom Justinian: Making Rome Great Again, Historical Love Island og Top Ten Mistresses også antyder.

Samtidig er her hyppigt topkvalificerede gæster, som deler ud af deres viden. I dobbeltspisoden om Silicon Valley får værterne eksempelvis selskab af venturekapitalist, multimilliardær og Netscape-stifter Marc Andreesen.

Med The Rest Is History er man helt enkelt i godt selskab, uanset om man skal have et skud historie i bilen, på løbeturen eller under opvasken.

Mens vi er ved det, så er der også andre gode podcasts med historie som omdrejningspunkt, og vi har tidligere skrevet om flere. Blandt andet den underholdende 2. Verdenskrigspodcast We Have Ways of Making You Talk samt Dan Carlins Hardcore History eller danske POTUS, hvor de amerikanske præsidenter er i centrum.

Titel: The Rest Is History / Kan høres på alle gængse podcasttjenester

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S