Ny dansk venturefond på 1,3 milliarder kroner vil satse massivt på kvanteteknologi

De to danske investorer og tech-iværksætter Lars Fjeldsøe-Nielsen Niels Nielsen er med nyt venture-selskab klar til at kaste millioner efter startups inden for kvanteteknologien.

Artikel top billede

De to ventureveteraner og tech-iværksættere Lars Fjeldsøe-Nielsen og Niels Nielsen har søsat venturefonden 2xN, som med videre 1,3 milliarder kroner i kapital, navnlig vil investere i startups inden for kvanteteknologi.

Det fortæller Niels Nielsen til Finans.

"Jeg ser ingen anden teknologi, som fremover vil få større indflydelse på menneskeheden. Den kommer til at påvirke så mange forskellige områder. Hvis vi skal rejse til Mars, løse vores klimaproblemer og udvikle ny medicin. Kvantecomputere har potentiale til at løse det hele. Det er en meget bred use case," lyder det fra Niels Nielsen til Finans.

Den første del af fonden er allerede diskret taget i brug, med 23 investeringer, mens en ny fond på 860 millioner kroner bliver åbnet.

Lars Fjeldsøe-Nielsen, der kommer fra en position som partner hos den britiske kapitalfond Balderton, har blandt andet boet i Sillicon Valley fra 2007 til 2015, hvor han tidligt med om bord hos Dropbox, Whatsapp og Uber.

Niels Nielsen har gennem mange år købt, solgt og ledet virksomheder i den finansielle branche, samt været investor i blandt andet tech-branchen og hotelbranchen. Han er blandt andet i dag medejer Azure Hotels.

De to garvede ventureveteraner er med på, at det er et stort sats med kvanteteknologien, der stadig er i sin tidligere begyndelse. De satser derfor også på fire andre sektorer, siger de til Finans.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S