Ny dansk venturefond på 1,3 milliarder kroner vil satse massivt på kvanteteknologi

De to danske investorer og tech-iværksætter Lars Fjeldsøe-Nielsen Niels Nielsen er med nyt venture-selskab klar til at kaste millioner efter startups inden for kvanteteknologien.

Artikel top billede

De to ventureveteraner og tech-iværksættere Lars Fjeldsøe-Nielsen og Niels Nielsen har søsat venturefonden 2xN, som med videre 1,3 milliarder kroner i kapital, navnlig vil investere i startups inden for kvanteteknologi.

Det fortæller Niels Nielsen til Finans.

"Jeg ser ingen anden teknologi, som fremover vil få større indflydelse på menneskeheden. Den kommer til at påvirke så mange forskellige områder. Hvis vi skal rejse til Mars, løse vores klimaproblemer og udvikle ny medicin. Kvantecomputere har potentiale til at løse det hele. Det er en meget bred use case," lyder det fra Niels Nielsen til Finans.

Den første del af fonden er allerede diskret taget i brug, med 23 investeringer, mens en ny fond på 860 millioner kroner bliver åbnet.

Lars Fjeldsøe-Nielsen, der kommer fra en position som partner hos den britiske kapitalfond Balderton, har blandt andet boet i Sillicon Valley fra 2007 til 2015, hvor han tidligt med om bord hos Dropbox, Whatsapp og Uber.

Niels Nielsen har gennem mange år købt, solgt og ledet virksomheder i den finansielle branche, samt været investor i blandt andet tech-branchen og hotelbranchen. Han er blandt andet i dag medejer Azure Hotels.

De to garvede ventureveteraner er med på, at det er et stort sats med kvanteteknologien, der stadig er i sin tidligere begyndelse. De satser derfor også på fire andre sektorer, siger de til Finans.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S