Ny dansk venturefond på 1,3 milliarder kroner vil satse massivt på kvanteteknologi

De to danske investorer og tech-iværksætter Lars Fjeldsøe-Nielsen Niels Nielsen er med nyt venture-selskab klar til at kaste millioner efter startups inden for kvanteteknologien.

Artikel top billede

De to ventureveteraner og tech-iværksættere Lars Fjeldsøe-Nielsen og Niels Nielsen har søsat venturefonden 2xN, som med videre 1,3 milliarder kroner i kapital, navnlig vil investere i startups inden for kvanteteknologi.

Det fortæller Niels Nielsen til Finans.

"Jeg ser ingen anden teknologi, som fremover vil få større indflydelse på menneskeheden. Den kommer til at påvirke så mange forskellige områder. Hvis vi skal rejse til Mars, løse vores klimaproblemer og udvikle ny medicin. Kvantecomputere har potentiale til at løse det hele. Det er en meget bred use case," lyder det fra Niels Nielsen til Finans.

Den første del af fonden er allerede diskret taget i brug, med 23 investeringer, mens en ny fond på 860 millioner kroner bliver åbnet.

Lars Fjeldsøe-Nielsen, der kommer fra en position som partner hos den britiske kapitalfond Balderton, har blandt andet boet i Sillicon Valley fra 2007 til 2015, hvor han tidligt med om bord hos Dropbox, Whatsapp og Uber.

Niels Nielsen har gennem mange år købt, solgt og ledet virksomheder i den finansielle branche, samt været investor i blandt andet tech-branchen og hotelbranchen. Han er blandt andet i dag medejer Azure Hotels.

De to garvede ventureveteraner er med på, at det er et stort sats med kvanteteknologien, der stadig er i sin tidligere begyndelse. De satser derfor også på fire andre sektorer, siger de til Finans.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S