Få minutter til resultatet i cybersikkerheds-EM offentliggøres: Et hemmeligt spil mellem EM-cyberlandsholdene får hele salen til at klappe - hele tiden

Nogen talere har sværere ved at fornemme publikumsstemningen end andre til kåringscermonien i EM i Cybersikkerhed, som foregår i Wien lige nu. Se her, hvorfor publikum klapper på alle de forkerte steder i aften.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

"I er intelligent, I er dygtige og I er talentfulde," lyder ordene oppe fra scenen leveret i en henført tone af aftenens vært, der tydeligt har til hensigt at nå ind til de 330 unge cybersikkerhedstalenters hjerter.

Men den tone kunne ikke være mere malplaceret på netop dette publikum.

Det er tydeligt, når man ser rundt på de unges ansigter. De er ikke er til fals for ros. Hele verdens virksomheder står i kø til særligt dem. De er sikrede jobs, og de ved det.

Der er god sandsynlighed for, at et ikke uvæsentligt antal af aftenens deltagere allerede har modtaget mere end ét job-tilbud i forbindelse med deres deltagelse i EM.

Klapsalverne udebliver dog ikke. For hver gang en taler siger ordet "cyber" klapper publikum entusiastiske.

Det er en joke, som er gået rundt mellem landsholdene i en fælles Discord-kanal.

Klappe-legen er nærmest blevet en tradition, som understreger dette miljøs forhold til bevingede ord og feel good skåltaler.

Værten begynder dog at lure systemet af klapsalver, der virker til at falde på de helt forkerte steder.

"Man skulle næsten tro, det var aftalt," konstaterer hun, og publikum bryder ud i latter.

Talerne står i kø, men det der inkasserer de største klapsalver gennem aftenen er musikken, der leveres af et mindre orkester fra scenens venstre side, som spiller mellem talerne.

Jo længere aftenen skrider frem, jo mere begynder det at summe uroligt i lokalet.

Snart er vi nået til det punkt på aftenen, hvor vinderne bliver offentliggjort.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job