Få minutter til resultatet i cybersikkerheds-EM offentliggøres: Et hemmeligt spil mellem EM-cyberlandsholdene får hele salen til at klappe - hele tiden

Nogen talere har sværere ved at fornemme publikumsstemningen end andre til kåringscermonien i EM i Cybersikkerhed, som foregår i Wien lige nu. Se her, hvorfor publikum klapper på alle de forkerte steder i aften.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

"I er intelligent, I er dygtige og I er talentfulde," lyder ordene oppe fra scenen leveret i en henført tone af aftenens vært, der tydeligt har til hensigt at nå ind til de 330 unge cybersikkerhedstalenters hjerter.

Men den tone kunne ikke være mere malplaceret på netop dette publikum.

Det er tydeligt, når man ser rundt på de unges ansigter. De er ikke er til fals for ros. Hele verdens virksomheder står i kø til særligt dem. De er sikrede jobs, og de ved det.

Der er god sandsynlighed for, at et ikke uvæsentligt antal af aftenens deltagere allerede har modtaget mere end ét job-tilbud i forbindelse med deres deltagelse i EM.

Klapsalverne udebliver dog ikke. For hver gang en taler siger ordet "cyber" klapper publikum entusiastiske.

Det er en joke, som er gået rundt mellem landsholdene i en fælles Discord-kanal.

Klappe-legen er nærmest blevet en tradition, som understreger dette miljøs forhold til bevingede ord og feel good skåltaler.

Værten begynder dog at lure systemet af klapsalver, der virker til at falde på de helt forkerte steder.

"Man skulle næsten tro, det var aftalt," konstaterer hun, og publikum bryder ud i latter.

Talerne står i kø, men det der inkasserer de største klapsalver gennem aftenen er musikken, der leveres af et mindre orkester fra scenens venstre side, som spiller mellem talerne.

Jo længere aftenen skrider frem, jo mere begynder det at summe uroligt i lokalet.

Snart er vi nået til det punkt på aftenen, hvor vinderne bliver offentliggjort.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S