Få minutter til resultatet i cybersikkerheds-EM offentliggøres: Et hemmeligt spil mellem EM-cyberlandsholdene får hele salen til at klappe - hele tiden

Nogen talere har sværere ved at fornemme publikumsstemningen end andre til kåringscermonien i EM i Cybersikkerhed, som foregår i Wien lige nu. Se her, hvorfor publikum klapper på alle de forkerte steder i aften.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

"I er intelligent, I er dygtige og I er talentfulde," lyder ordene oppe fra scenen leveret i en henført tone af aftenens vært, der tydeligt har til hensigt at nå ind til de 330 unge cybersikkerhedstalenters hjerter.

Men den tone kunne ikke være mere malplaceret på netop dette publikum.

Det er tydeligt, når man ser rundt på de unges ansigter. De er ikke er til fals for ros. Hele verdens virksomheder står i kø til særligt dem. De er sikrede jobs, og de ved det.

Der er god sandsynlighed for, at et ikke uvæsentligt antal af aftenens deltagere allerede har modtaget mere end ét job-tilbud i forbindelse med deres deltagelse i EM.

Klapsalverne udebliver dog ikke. For hver gang en taler siger ordet "cyber" klapper publikum entusiastiske.

Det er en joke, som er gået rundt mellem landsholdene i en fælles Discord-kanal.

Klappe-legen er nærmest blevet en tradition, som understreger dette miljøs forhold til bevingede ord og feel good skåltaler.

Værten begynder dog at lure systemet af klapsalver, der virker til at falde på de helt forkerte steder.

"Man skulle næsten tro, det var aftalt," konstaterer hun, og publikum bryder ud i latter.

Talerne står i kø, men det der inkasserer de største klapsalver gennem aftenen er musikken, der leveres af et mindre orkester fra scenens venstre side, som spiller mellem talerne.

Jo længere aftenen skrider frem, jo mere begynder det at summe uroligt i lokalet.

Snart er vi nået til det punkt på aftenen, hvor vinderne bliver offentliggjort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job