Danmark skriver cyberhistorie: Vinder guld i EM i Cybersikkerhed 2022

Resultatet er endeligt: Danmark hiver 1. pladsen i De Europæiske Cybermesterskaber 2022 hjem. Og det er historie, siger landstræner Jens Myrup Pedersen.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Det danske cyberlandshold tager guld med sig hjem fra De Europæiske Cybersikkerhedsmesterskaber (ECSC).

Det er den bedste placering Danmark hidtil har opnået i ved EM i cybersikkerhed.

"Danmark skriver jo cyberhistorie med det her," lyder det fra landstræner og professor i cybersikkerhed Jens Myrup Pedersen.

"Jeg tror det viser, at det arbejde vi laver med at opbygge cyberfællesskaber for unge talenter virker. Det er en virkelig flot præstation af et virkeligt stærkt hold."

Hvad var Danmark særligt gode til i år?

"Vi har et hold med nogle rigtigt dygtige spillere. Vi har trænet meget samarbejde samt Attack/Defence. Men det at træne samarbejde og tillid, det betyder alt."

"Det betyder også meget, at holdet er fokuserede fra start til slut af konkurrencen, og at de hele tiden har overblikket og får prioriteret rigtigt."

Fra holdkaptajn Oliver Lind Nordestgaard, som tog imod pokalen på scenen lyder det:

"Det føles helt fantastisk - helt surrealistisk. Jeg synes det er helt fantastisk at se, at den plan der er blevet lagt, og med den indsats vi har lagt som hold er lykkedes, og se det give pote i form af, at det gik over al forventning. Hele holdet var en del af den succes, som man nok ikke havde troet at lille Danmark kunne formå i en international konkurrence."

Medtræner og selve stifteren af det danske cyberlandshold Michael Dyrmose siger:

"Det betyder rigtigt meget. Det viser hvordan dét, at fokusere - altså initativer, som vi iværksætter - gør en forskel. Jeg håber, at det er med til at vise unge mennesker, at Danmark godt kan være med."

Han fortsætter:

"Jeg håber det får endnu flere unge til at undersøge, om de har en interesse inden for cybersikkerhed. Det er der jo mange der opdager, når de støder på det."

I alt dystede 27 EU-lande og seks gæstelande i en to dages duel på cybersikkerhed.

Gennem i alt 19 timers intense kampe på digital grund har landene udfordret hinanden og sig selv ud i cyberdicipliner som web, reverse engineering, kryptografi, hardware hacking, forensics, binary exploitation og OSInt.

Gennem hele konkurrencen har Danmark været med i den absolutte top, og de endelige tal taler også sit tydelige sprog. I både Jeopardy og Attack/Defence, som var de to dages overordnede cybertemaer, placerede Danmark sig på en klar førsteplads.

På mesterskabernes første dag, brillierede Danmark i top tre af de cyberlandshold, der løste flest og hurtigst opgaver, og dermed samlede flest point i Jeopardy-kategorien.

Artiklen forsætter under billedet...

Du kan se alle detaljerne om EMs første dag her:

På EMs anden dag strøg Danmark helt til tops på førstepladsen i Attack/Defence-kategorien.

De to pladser var dog det sidste hint om placeringeren i konkurrencen før point-tavlerne en time før spil-stop begge dage blevet taget ned.

Du kan få alle detaljer om anden dag i EM i cybersikkerhed her:

Derfor har ingen vidst noget om de endelige resultater - før altså nu.

Undervejs i det to dage lange forløb har flere danske politikere sendt hilsner til det danske cyberlandshold.

Blandt andet forsvarsminister Morten Bødskov (S) på Twitter:

Geografien har ministeren dog fået galt i halsen. EM i Cybersikkerhed 2022 foregik i Wien i Østrig.

Også SFs formand Pia Olsen Dyhr sendte hilsner på Twitter:

I morgen skal det danske hold hjem til Danmark. Det lander i Københavns lufthavn klokken 16.50.

Derfra skal holdet direkte ud på Aalborg Universitet og deltage i venskabs-CTF-konkurrencer, som kører i storbyerne Aarhus, Aalborg og København.

Dermed får konkurrencedeltagerne mulighed for at hilse på det danske cyberlandshold og lykønske dem med det flotte resultat.

Du kan finde flere artikler om det danske cyberlandshold og EM i Cybersikkerhed 2022 her:

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S