De britiske myndigheder scanner alle internet-enheder i Storbritannien

Alle enheder med internet, der er hostet i Storbritannien, bliver nu scannet for sårbarheder af de britiske myndigheder.

Artikel top billede

The United Kingdom's National Cyber Security Centre (NCSC), som er myndigheden i Storbritannien, der arbejder med landets cybersikkerhed, scanner nu alle internet-eksponerede enheder, der hoster i Storbritannien, for sårbarheder.

Formålet er at vurdere Storbritanniens sårbarhed over for cyberangreb.

"Disse aktiviteter dækker ethvert internettilgængeligt system, der er hostet i Storbritannien og sårbarheder, der er almindelige eller særligt vigtige på grund af deres høje virkning. NCSC bruger de data, vi har indsamlet, til at skabe et overblik over Storbritanniens eksponering for sårbarheder efter deres offentliggørelse og spore deres afhjælpning over tid," skriver NCSC i en meddelelse.

Det betyder, at myndigheden kommer til at indsamle og opbevarer de data, der kommer som svar på den anmodning, myndigheden sender ud.

"Vi indsamler og opbevarer alle data, som en tjeneste returnerer som svar på en anmodning. For webservere inkluderer dette det fulde HTTP-svar (inklusive overskrifter) på en gyldig HTTP-anmodning. For andre tjenester omfatter dette data, der sendes af serveren umiddelbart efter, at en forbindelse er etableret, eller et gyldigt protokol-handshake er gennemført," skriver myndigheden.

Derudover registreres oplysninger som tidspunktet og datoen for anmodningen og IP-adresserne på kilde- og destinationsendepunkterne.

"Vi designer vores anmodninger til at indsamle den mindste mængde tekniske oplysninger," skriver NCSC og fortsætter:

"Vi designer også anmodninger for at begrænse mængden af ​​personlige data i svaret."

Hvis det skulle ske, at NCSC opdager personlige eller følsomme data, vil der blive handlet for at få fjernet disse.

Britiske organisationer kan fravælge at få deres servere scannet af myndighederne ved at sende en e-mail til en liste over IP-adresser, de ønsker udelukket fra scanningen på scanning@ncsc.gov.uk. Det skriver Bleepingcomputer.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S