De britiske myndigheder scanner alle internet-enheder i Storbritannien

Alle enheder med internet, der er hostet i Storbritannien, bliver nu scannet for sårbarheder af de britiske myndigheder.

Artikel top billede

The United Kingdom's National Cyber Security Centre (NCSC), som er myndigheden i Storbritannien, der arbejder med landets cybersikkerhed, scanner nu alle internet-eksponerede enheder, der hoster i Storbritannien, for sårbarheder.

Formålet er at vurdere Storbritanniens sårbarhed over for cyberangreb.

"Disse aktiviteter dækker ethvert internettilgængeligt system, der er hostet i Storbritannien og sårbarheder, der er almindelige eller særligt vigtige på grund af deres høje virkning. NCSC bruger de data, vi har indsamlet, til at skabe et overblik over Storbritanniens eksponering for sårbarheder efter deres offentliggørelse og spore deres afhjælpning over tid," skriver NCSC i en meddelelse.

Det betyder, at myndigheden kommer til at indsamle og opbevarer de data, der kommer som svar på den anmodning, myndigheden sender ud.

"Vi indsamler og opbevarer alle data, som en tjeneste returnerer som svar på en anmodning. For webservere inkluderer dette det fulde HTTP-svar (inklusive overskrifter) på en gyldig HTTP-anmodning. For andre tjenester omfatter dette data, der sendes af serveren umiddelbart efter, at en forbindelse er etableret, eller et gyldigt protokol-handshake er gennemført," skriver myndigheden.

Derudover registreres oplysninger som tidspunktet og datoen for anmodningen og IP-adresserne på kilde- og destinationsendepunkterne.

"Vi designer vores anmodninger til at indsamle den mindste mængde tekniske oplysninger," skriver NCSC og fortsætter:

"Vi designer også anmodninger for at begrænse mængden af ​​personlige data i svaret."

Hvis det skulle ske, at NCSC opdager personlige eller følsomme data, vil der blive handlet for at få fjernet disse.

Britiske organisationer kan fravælge at få deres servere scannet af myndighederne ved at sende en e-mail til en liste over IP-adresser, de ønsker udelukket fra scanningen på scanning@ncsc.gov.uk. Det skriver Bleepingcomputer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos