De britiske myndigheder scanner alle internet-enheder i Storbritannien

Alle enheder med internet, der er hostet i Storbritannien, bliver nu scannet for sårbarheder af de britiske myndigheder.

Artikel top billede

The United Kingdom's National Cyber Security Centre (NCSC), som er myndigheden i Storbritannien, der arbejder med landets cybersikkerhed, scanner nu alle internet-eksponerede enheder, der hoster i Storbritannien, for sårbarheder.

Formålet er at vurdere Storbritanniens sårbarhed over for cyberangreb.

"Disse aktiviteter dækker ethvert internettilgængeligt system, der er hostet i Storbritannien og sårbarheder, der er almindelige eller særligt vigtige på grund af deres høje virkning. NCSC bruger de data, vi har indsamlet, til at skabe et overblik over Storbritanniens eksponering for sårbarheder efter deres offentliggørelse og spore deres afhjælpning over tid," skriver NCSC i en meddelelse.

Det betyder, at myndigheden kommer til at indsamle og opbevarer de data, der kommer som svar på den anmodning, myndigheden sender ud.

"Vi indsamler og opbevarer alle data, som en tjeneste returnerer som svar på en anmodning. For webservere inkluderer dette det fulde HTTP-svar (inklusive overskrifter) på en gyldig HTTP-anmodning. For andre tjenester omfatter dette data, der sendes af serveren umiddelbart efter, at en forbindelse er etableret, eller et gyldigt protokol-handshake er gennemført," skriver myndigheden.

Derudover registreres oplysninger som tidspunktet og datoen for anmodningen og IP-adresserne på kilde- og destinationsendepunkterne.

"Vi designer vores anmodninger til at indsamle den mindste mængde tekniske oplysninger," skriver NCSC og fortsætter:

"Vi designer også anmodninger for at begrænse mængden af ​​personlige data i svaret."

Hvis det skulle ske, at NCSC opdager personlige eller følsomme data, vil der blive handlet for at få fjernet disse.

Britiske organisationer kan fravælge at få deres servere scannet af myndighederne ved at sende en e-mail til en liste over IP-adresser, de ønsker udelukket fra scanningen på scanning@ncsc.gov.uk. Det skriver Bleepingcomputer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks