De britiske myndigheder scanner alle internet-enheder i Storbritannien

Alle enheder med internet, der er hostet i Storbritannien, bliver nu scannet for sårbarheder af de britiske myndigheder.

Artikel top billede

The United Kingdom's National Cyber Security Centre (NCSC), som er myndigheden i Storbritannien, der arbejder med landets cybersikkerhed, scanner nu alle internet-eksponerede enheder, der hoster i Storbritannien, for sårbarheder.

Formålet er at vurdere Storbritanniens sårbarhed over for cyberangreb.

"Disse aktiviteter dækker ethvert internettilgængeligt system, der er hostet i Storbritannien og sårbarheder, der er almindelige eller særligt vigtige på grund af deres høje virkning. NCSC bruger de data, vi har indsamlet, til at skabe et overblik over Storbritanniens eksponering for sårbarheder efter deres offentliggørelse og spore deres afhjælpning over tid," skriver NCSC i en meddelelse.

Det betyder, at myndigheden kommer til at indsamle og opbevarer de data, der kommer som svar på den anmodning, myndigheden sender ud.

"Vi indsamler og opbevarer alle data, som en tjeneste returnerer som svar på en anmodning. For webservere inkluderer dette det fulde HTTP-svar (inklusive overskrifter) på en gyldig HTTP-anmodning. For andre tjenester omfatter dette data, der sendes af serveren umiddelbart efter, at en forbindelse er etableret, eller et gyldigt protokol-handshake er gennemført," skriver myndigheden.

Derudover registreres oplysninger som tidspunktet og datoen for anmodningen og IP-adresserne på kilde- og destinationsendepunkterne.

"Vi designer vores anmodninger til at indsamle den mindste mængde tekniske oplysninger," skriver NCSC og fortsætter:

"Vi designer også anmodninger for at begrænse mængden af ​​personlige data i svaret."

Hvis det skulle ske, at NCSC opdager personlige eller følsomme data, vil der blive handlet for at få fjernet disse.

Britiske organisationer kan fravælge at få deres servere scannet af myndighederne ved at sende en e-mail til en liste over IP-adresser, de ønsker udelukket fra scanningen på scanning@ncsc.gov.uk. Det skriver Bleepingcomputer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S