Bog: Godnat og sov godt (eller dø!)

En af nattesøvnens toneangivende globale forkæmpere står bag relevant og underholdende bog, der har høstet ros fra blandt andet Bill Gates.

Artikel top billede

I årevis var det god cheftone at arbejde hårdere og endnu flere timer end alle andre – og helt OK at forvente, at medarbejderne stod til klar til at løse opgaver døgnet rundt.

Skulle nogen alligevel formaste sig til at mumle noget om, at det faktisk var meget sundt med syv-otte timer på langs hver nat, var det omtrent det samme som selv at sige op.

De seneste år er der heldigvis kommet fokus på, hvordan manglende søvn og hvile gør os usunde, ukoncentrerede, ineffektive og faktisk en smule dumme.

Sover man alt for lidt, øger det endda risikoen for udviklingen af alvorlige, kroniske sygdomme og tidlig død.

Søvn er altså ikke bare for sjov, og en af dens mest – nåja – utrættelige forkæmpere er den karismatiske hjerneforsker og psykolog Matthew Walker.

Han har optrådt i et utal af sammenhænge, og i bogen ”Derfor sover vi – Banebrydende ny viden om søvn og drømmes betydning” (eng. ”Why We Sleep) går han i dybden med et af de mest grundlæggende menneskelige behov.

Samtidig er der rigtig meget, vi ikke ved om søvn. Men i bogen gennemgår Walker det, vi trods alt har vished for eller formoder er nogenlunde sandt.

Herunder hvorfor en god nattesøvn er en af de bedste måder at forebygge alt fra fedme og depression til diabetes, Alzheimers og rod i hormonerne. Ligesom det heller ikke er det værste, man kan gøre for sin hukommelse, sin koncentrationsevne eller endda sit sexliv.

”Derfor sover vi” har høstet ros i vide kredse – blandt andet fra Bill Gates – og rummer også en masse gode råd om, hvordan man får en god nattesøvn.

For øvrigt står Walker også bag en af alle tiders mest sete Ted Talks, nemlig Sleep is your superpower – som man kan se her – samt en hel stribe andre videoer om søvn, som også ligger på ted.com.

Titel: Derfor sover vi – Banebrydende ny viden om søvn og drømmes betydning (eng. ”Why We Sleep)

Forfatter: Matthew Walker

Læses lige nu

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland