Bog: Godnat og sov godt (eller dø!)

En af nattesøvnens toneangivende globale forkæmpere står bag relevant og underholdende bog, der har høstet ros fra blandt andet Bill Gates.

Artikel top billede

I årevis var det god cheftone at arbejde hårdere og endnu flere timer end alle andre – og helt OK at forvente, at medarbejderne stod til klar til at løse opgaver døgnet rundt.

Skulle nogen alligevel formaste sig til at mumle noget om, at det faktisk var meget sundt med syv-otte timer på langs hver nat, var det omtrent det samme som selv at sige op.

De seneste år er der heldigvis kommet fokus på, hvordan manglende søvn og hvile gør os usunde, ukoncentrerede, ineffektive og faktisk en smule dumme.

Sover man alt for lidt, øger det endda risikoen for udviklingen af alvorlige, kroniske sygdomme og tidlig død.

Søvn er altså ikke bare for sjov, og en af dens mest – nåja – utrættelige forkæmpere er den karismatiske hjerneforsker og psykolog Matthew Walker.

Han har optrådt i et utal af sammenhænge, og i bogen ”Derfor sover vi – Banebrydende ny viden om søvn og drømmes betydning” (eng. ”Why We Sleep) går han i dybden med et af de mest grundlæggende menneskelige behov.

Samtidig er der rigtig meget, vi ikke ved om søvn. Men i bogen gennemgår Walker det, vi trods alt har vished for eller formoder er nogenlunde sandt.

Herunder hvorfor en god nattesøvn er en af de bedste måder at forebygge alt fra fedme og depression til diabetes, Alzheimers og rod i hormonerne. Ligesom det heller ikke er det værste, man kan gøre for sin hukommelse, sin koncentrationsevne eller endda sit sexliv.

”Derfor sover vi” har høstet ros i vide kredse – blandt andet fra Bill Gates – og rummer også en masse gode råd om, hvordan man får en god nattesøvn.

For øvrigt står Walker også bag en af alle tiders mest sete Ted Talks, nemlig Sleep is your superpower – som man kan se her – samt en hel stribe andre videoer om søvn, som også ligger på ted.com.

Titel: Derfor sover vi – Banebrydende ny viden om søvn og drømmes betydning (eng. ”Why We Sleep)

Forfatter: Matthew Walker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS