Konkurrent anklager Nets for "vildledende" metoder i forbindelse med kundeskift

Selskabet Flatplay anklager Nets for at forhindre kundeskifter. Nets melder, at det drejer sig om at ændre procedure.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Selskabet inden for betalinger Flatplay anklager Nets for at forhindre kundeskifter til konkurrenterne ved at gøre det besværligt at opsige betalingsaftaler, skriver Børsen.

"Metoderne fra Nets’ sælgere er både systematisk og vildledende, og det virker, som om de er blevet instrueret. De finder på nye ting uge for uge, og det virker, som om det er noget, der er talt om på et morgenmøde," siger Sander Janca-Jensen, der er medstifter og topchef i Flatpay til mediet.

Flatplay mener, at butikker, der vil opsige deres aftale med Nets ikke kan sende opsigelsen ved mail, men kun kan ringe. Derudover risikere kunderne ”bøder”, hvis de trækker sig fra en aftale før tid, og Nets beskyldes for at give bonusser til ansatte, der forhindrer kundeskift.

Nets meddeler, at man har skiftet praksis, men oplyser til Børsen, at det er standardpraksis med et gebyr på 2.000 kroner for opsigelse af aftaler uden for fristen.

"Det er korrekt, at vi har fjernet en dedikeret e-mailadresse til opsigelser. Vi foretrækker i stedet at håndtere det via telefonen, da dette både er mere effektivt og i vores øjne giver en bedre kundedialog. Vi bestræber os på at betjene kunderne hurtigt og effektivt," svarer Nets i en mail til mediet.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S