Amerikanske myndigheder beordres til at patche Google Chrome-fejl

De amerikanske myndigheder har indtil 26. december til at få opdateret Google Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Det amerikanske statsorgan Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) har tilføjet den seneste Google Chrome-sårbarhed CVE-2022-4262 til sin liste over kritiske sårbarheder, og det betyder, at de amerikanske myndigheder skal se at få patchet fejlen.

Det skriver Bleepingcomputer.

Deadline for de statslige organer til at fikse nul-dages fejlen er 26. december.

"Google er opmærksom på rapporter om, at en udnyttelse af CVE-2022-4262 findes i det fri," har Google meddelt om fejlen.

Denne type fejl fører normalt til browsernedbrud efter vellykket udnyttelse, men angribere kan også også udnytte dem til vilkårlig kodeudførelse. Google har endnu delt ikke alle detaljer om, hvordan fejlen er blevet udnyttet.

"Adgang til fejldetaljer og links kan holdes begrænset, indtil et flertal af brugere er opdateret med en rettelse," meddeler Google og fortsætter:

"Vi vil også beholde begrænsninger, hvis fejlen findes i et tredjepartsbibliotek, som andre projekter på samme måde afhænger af, men som endnu ikke er rettet."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job