Amerikanske myndigheder beordres til at patche Google Chrome-fejl

De amerikanske myndigheder har indtil 26. december til at få opdateret Google Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Det amerikanske statsorgan Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) har tilføjet den seneste Google Chrome-sårbarhed CVE-2022-4262 til sin liste over kritiske sårbarheder, og det betyder, at de amerikanske myndigheder skal se at få patchet fejlen.

Det skriver Bleepingcomputer.

Deadline for de statslige organer til at fikse nul-dages fejlen er 26. december.

"Google er opmærksom på rapporter om, at en udnyttelse af CVE-2022-4262 findes i det fri," har Google meddelt om fejlen.

Denne type fejl fører normalt til browsernedbrud efter vellykket udnyttelse, men angribere kan også også udnytte dem til vilkårlig kodeudførelse. Google har endnu delt ikke alle detaljer om, hvordan fejlen er blevet udnyttet.

"Adgang til fejldetaljer og links kan holdes begrænset, indtil et flertal af brugere er opdateret med en rettelse," meddeler Google og fortsætter:

"Vi vil også beholde begrænsninger, hvis fejlen findes i et tredjepartsbibliotek, som andre projekter på samme måde afhænger af, men som endnu ikke er rettet."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S