HP køber sig ud af Intel Itanium-samarbejde

HP og Intel afbryder nu deres tætte alliance om udviklingen og markedsføringen af Itanium-processorerne. Dermed håber de to selskaber, at flere pc- og serverproducenter vil tage processorerne til sig og dermed øge det samlede salg, der hidtil har skuffet.

Hewlett-Packard og Intel flytter hvert til sit. Det fælles delebarn, Itanium-processorserien, skal bo hos Intel, mens HP betaler knap 17 milliarder kroner i børnepenge.

De to selskaber gik i 1988 sammen om at udvikle en fælles processor til den øvre del af servermarkedet. Det resulterede i Itanium og senere Itanium2-processorerne.

Ifølge avisen Wall Street Journal skyldes separationen, at de øvrige pc-producenter tøvede med at satse på Itanium, fordi HP var indblandet.

- Vi var rent faktisk for tæt på hinanden. Det her vil jævne banen ud, siger Rich Marcello, leder af HP's division for forretningskritiske systemer, til avisen.

Kagen skal vokse

Al udvikling af Itanium flytter ind under Intels vinger. Det betyder, at adskillige hundrede HP-ansatte skifter til Intel, skriver Wall Street Journal.

HP trækker sig dog ikke mere ud af samarbejdet, end at selskabet betaler omkring 17 milliarder kroner til den fortsatte udvikling af blandt andet software til processorserien.

Det betyder, at HP opretter et nyt udviklingscenter i Singapore, som skal udvikle en billig server-serie baseret på Itanium-processorerne.

Det første tegn på grus i maskineriet mellem de to teknologigiganter viste sig i begyndelsen af 2004, hvor HP annoncerede, at det var slut med Itanium-baserede arbejdsstationer fra HP.

Håber på konkurrenterne

Salget af Itanium har skuffet i forhold til de to selskabers forventninger. Derfor håber de nu på, at de ved at flytte fra hinanden kan give konkurrenterne mod på at tage processorserien til sig.

- Målet er at få hele kagen til at vokse, mens HP holder fast i sin markedsandel, siger Rich Marcello til avisen Financial Times.

Sideløbende med Itanium-projektet har HP holdt liv i udviklingen af sine egne processorserier PA-RISC og Alpha, som HP fik med, da det overtog Compaq. De processorserier er dog nu ved at nå endestationen, omend HP fortsat har planer om servere baseret på disse processorer langt ud i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S