Mediegigant i milliardforlig om aktiesvindel

Time Warner, som omfatter internetudbyderen AOL, skal betale en milliardbøde for at have fiflet med indtjeningstallene for nogle år tilbage. Dermed håber selskabet at få frie hænder til nye medieopkøb.

Mediegiganten Time Warner, der omfatter den amerikanske ISP-gigant AOL, har indgået et forlig med den amerikanske stat. Det skriver Financial Times.

Selskabet skal betale 2,8 milliarder kroner som bøde for at have pustet indtjeningstallene kunstigt op med henblik på at styrke sin aktiekurs.

Undersøgelsen af selskabet har været undervejs i to år.

Time Warner har nu indrømmet, at AOL-medarbejdere har brudt børsreglerne, blandt andet i bogføringen af 2,2 milliarder kroner i indtægter fra tyske Bertelsmann, som solgte sin andel i AOL Europe til Time Warner.

Forliget skåner dog ikke Time Warner for eventuelle sagsanlæg fra private investorer, men gør det ifølge finansavisen noget lettere at indgå i den generelle konkurrencesituation på mediemarkedet, nu hvor bødens størrelse er afklaret.

Det forventes, at Time Warner vil byde på en række aktører blandt andet inden for kabel-tv til næste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S