Billige radiobrikker i plastik på vej

Et tysk firma håber at kunne reducere prisen på en radiobrik eller RFID-tag til en tiendedel. Firmaet har udviklet den hidtil hurtigste radiobrik i plastik, som kan printes direkte på en plastikfilm.

Det tyske firma Polyic er rykket et skridt nærmere fremstillingen af lavpris-radiobrikker, de såkaldte RFID-tags.

Selskabet har fremstillet den hidtil hurtigste radiobrik i plastik og har benyttet en særlig teknik, der gør det muligt at printe kredsløbene direkte på en plastikfilm.

Det kan være med til at bringe prisen for hver enkelt radiobrik væsentligt ned i forhold til de chip, der i dag bruges.

Netop prisen er afgørende for, i hvilke led en virksomhed med fordel kan anvende radiobrikker.

Målet er stykpris på 7,5 øre

I dag er det fortrinsvis butikskæder, der driver udviklingen, og her er prisen for en enkelt radiobrik afgørende for, hvad der giver økonomisk mening for butikken at registrere.

Chefkonsulent Günter Wagner fra tyske Siemens har svært ved at se, at prisen på en enkelt radiobrik kan komme ned under 75 øre med de nuværende teknologier.

- Den pris bliver underordnet, hvis den samme palle genbruges 5.000 gange. For enkeltvarer som beklædning giver en radiobrik til 75 øre mening, men ikke på for eksempel vandflasker, siger han.

Målet for tyske Polyic er en stykpris på blot 7,5 øre ved hjælp af printteknologi og chips i plastikmaterialer. En radiobrik har i dag en stykpris på mellem to og fire kroner.

Radio i stedet for stregkoder

Radiobrikker er populært sagt en radiosender, der for mange virksomheder kan være et fornuftigt alternativ til stregkoder.

Det er ikke nødvendigt at kunne se den primitive radiosender for at aflæse informationen i modsætning til en stregkode. Det betyder, at alle kasser på en palle kan identificeres, selvom stregkoderne ikke er synlige.

Men prisen på radiobrikkerne er en barriere. Derfor bruges radiobrikkerne i dag oftest på paller og kasser og ikke i stor udstrækning på enkelte varer.

Siemens, som sammen ligeledes tyske Kurz står bag Polyic, har tidligere først og fremmest solgt RFID-teknologien til eksempelvis bilindustrien. De europæiske bilproducenter har brugt teknologien til at optimere deres produktionsapparat.

Nu er det først og fremmest detailhandlen, der viser interesse for teknologien.

- Detailhandlen har nu fået deres forretningssoftware på plads, så næste skridt er at se på forsyningskæden, siger Günter Wagner.

I USA har supermarkedskæden Walmart investeret i radiobrikker, fordi teknologien gør det muligt at holde styr på hele lagerbeholdningen i koncernen.

Det betyder, at hver enkelt butik ikke behøver noget stort lager og samtidig ikke behøver frygte at løbe tør, fordi der hele tiden er styr på varebeholdningen.

Frygt for overvågning

Radiobrikkerne har givet anledning til bekymring, fordi teknologien i teorien kan bruges til overvågning. Netop fordi teknologien er baseret på radiobølger, kan brikkerne aflæses skjult.

En radiobrik syet ind i tøjet vil derfor længe efter købet kunne aflæses af uvedkommende, som på den måde kan lære en del om ejerens forbrugsvaner.

I praksis er frygten for overvågning dog indtil videre afhjulpet ved primitiv analog teknologi. I den tyske butikskæde Kaufhof sidder der en radiobrik på hvert enkelt stykke tøj.

Radiobrikken er ikke syet ind i tøjet, men sidder derimod på prissedlen. Når tøjet købes, klippes prisseddel og radiobrik af, og kunden kan forlade butikken med tøjet uden at frygte overvågning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S