Tele2: Køb løsner TDC's monopolgreb

Tele2's køb af Tiscali er en omvej for at komme fri af det monopol, som TDC har opnået ved både at sidde på infrastrukturen og selv være udbyder af internet og teletjenester. Det mener Tele2's administrerende direktør, Niclas Palmstierna, der lover kunderne nye og billigere produkter.

Tele2's køb af Tiscali er mere end køb af kunder og isenkram.

Teleselskabet har taget et alvorligt skridt i retning af at lirke op for monopolets greb om Tele2's udfoldelsesmuligheder.

Sådan ser Tele2's administrerende direktør, Niclas Palmstierna, på sagen.

- Nu får vi adgang til infrastruktur på fastnettelefoni og internetsiden, så vi kan tage en reel konkurrencesituation op, og vi bliver mindre afhængige af det privategnede monopol (TDC, red.), siger Niklas Palmstierna.

Direktøren ser blandt andet med glæde frem til at kunne tilbyde internet via ADSL-forbindelse uden, at kunden nødvendigvis skal tegne abonnement på en telefonlinje.

Og da slet ikke en telefonlinje hos TDC, der samtidig også er konkurrent som udbyder af ADSL, og derfor i forvejen er begunstiget af et leverandør-/kunde-forhold.

- Vi har hidtil været afhængige af TDC. Det er vi fortsat på mange måder, men nu får vi en større frihed med adgang til 65 procent af de danske husholdninger, og derfor kan vi kigge på løsninger på tværs af produkter, siger Niclas Palmstierna.

Billigere priser

Det vil Tele2 fremover kunne, fordi selskabet med købet får adgang til 65 procent af de danske husholdninger via købet af Tiscalis infrastruktur.

Ikke til alle 65 procent, da ADSL-adgangen endnu ikke er fuldt udbygget, men en stor del af dem.

Den store fordel i at kunne tilbyde ADSL-forbindelse, uden at binde kunden op på et telefonabonnement, vil blandt andet kunne give et skub for andre produkter.

- I øjeblikket tilbyder vi IP-telefoni, og det kan blive interessant at se, hvad vi ellers kan lave af løsninger på tværs af produkterne, udover bredbånd og ip-telefoni, siger Niclas Palmstierna.

Direktøren tør endnu ikke give et bud på, hvilke nye produkter, som Tele2 vil tilbyde.

- Nu skal vi de næste måneder kigge på, hvad vi i praksis kan tilbyde, og hvad der bliver relevant, siger direktøren

Men på sigt kommer forbrugerne absolut til at kunne mærke konsekvenserne af købet, lover Niclas Palmstierna.

- Vi er altid fokuseret på at kunne levere til billige og konkurrencedygtige priser, siger Tele2's direktør i Danmark.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S