Aktionær sagsøger MCI for tilbud på 41 mia.

En aktionær har sagsøgt netværksgiganten MCI og dens ledelse for at have accepteret et købstilbud fra Verizon på 41 milliarder kroner. Tilbuddet er ifølge sagsøgeren for lavt og fratager derfor aktionærerne deres ret til maksimalt udbytte.

Det amerikanske teleselskab MCI er blevet sagsøgt af en aktionær fra egne rækker for at have accepteret købstilbudet fra teleselskabet Verizon Communications.

Det er aktionæren Joseph Pojanowski, der har rejst sagen. Han mener ikke, at ledelsens beslutning lever op til aktionærernes ret til maksimalt udbytte og forsøger derfor at blokere for salget, oplyser Marketwatch.

Endnu et kapitel

Søndagens offentliggørelse af sagsanlægget er blot endnu et kapitel i sagen om det ombruste MCI-salg.

Qwest Communications International havde afgivet et tilbud, der var mere end syv milliarder kroner højere end Verizons frieri, men blev alligevel valgt fra.

MCI accepterede det lavere tilbud fra Verizon natten mellem 13. og 14. februar og negligerede dermed de fremskredne forhandlinger om fusion med Qwest blev negligeret.

Qwest har tilsyneladende ikke tænkt at lade sig vippe af pinden så let, og det ventes, at virksomheden hæver dets købstilbud. Det nye tilbud vil sandsynligvis være højt nok til også at dække den bod, MCI skal betale for at bryde aftalen med Verizon.

Genovervej tilbudet

Sagsanlægget repræsenterer aktionærer, der besidder 11 procent af MCI's samlede aktiebeholdning og opfordrer MCI til at genoverveje Qwests tilbud. Der skulle eftersigende også være en henstilling til at overveje en auktion, oplyser Marketwatch.

Som Computerworld tidligere har skrevet, er ledelsen i MCI bekymret over Qwests økonomiske styrke i forhold til en fremtidig fusion. Men på den anden banehalvdel står MCI's storaktionærer, der for manges vedkommende er investeringsfonde, der har til opgave at opnå højest mulig profit.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S