Apple-forhandlere sagsøger Apple

En lang stribe Apple-forhandlere trækker Apple i retten. De mener, at Apple modarbejder dem - blandt andet ved at misligeholde garantier og stjæle forretningshemmeligheder fra dem. Apple vil nemlig selv score Apple-kunderne, mener de utilfredse forhandlere.

En stribe stærkt utilfredse Apple-forhandlere trækker Apple i retten for at misbruge sin markedsposition til selv at score Apple-kunder-

Apple anklages blandt andet for ikke at overholde garantier, at have stjålet forretningshemmeligheder, at benytte ulovlige forretningsmetoder og for at sælge gamle varer i nye indpakninger, skriver silicon.com.

For egen vinding

Ifølge forhandlerne har Apples formål været at øge salget fra sine egne forretninger og dermed tage brødet ud af munden på forhandlerne.

Apple skulle ifølge anklagerne også have sørget for at fylde egne butikshylder før forhandlernes og for bevidst at underbyde deres priser.

Det plejer at være Apple, der lægger sag an mod andre, og sidst var det tre online-journalister, det gik ud over.

Apples anklage var, at de tre journalister skulle have lækket Apples forretningshemmeligheder.

Men det er dog ikke første gang, at Apple er i den anklagedes rolle. Virksomheden er tidligere blevet beskyldt for at promovere egne forretninger på bekostning af forhandlere.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos